Aktualności Dodano: 24 stycznia 2018

10 lat Dyskusyjnego Klubu Książki

Data rozpoczęcia: 2018-01-24
Data zakonczenia:

Znakomita atmosfera i rozmowy o książkach zdominowały wczorajsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, który obchodził 10-lecie istnienia. Spotkanie poprowadziła p. Aldona Szymanowska, która niestrudzenie od 10 lat prowadzo również DKK. Wspierał ją p. Gabirel Roszak, artysta i regionalista. Rozmowę i dyskuję przerywała muzyka Przemka Maćkowiaka i Sary Kicińskiej.

Do grona Dyskusyjnych Klubów Książki Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie dołączyła  w  2008 r. Pomysł na to, aby nie tylko czytać, ale również o tym, co się przeczytało porozmawiać, przywędrował do Polski z Wielkiej  Brytanii i znakomicie się przyjął. O przeczytanych książkach przy bibliotecznej ladzie, czy stoliku, czytelnicy rozmawiali na długo przed tym zanim w bibliotekach powstały Dyskusyjne Kluby Książki. Tak też było w leszczyńskiej książnicy, dlatego dla pasjonatów czytania DKK to była alternatywa na potrzebę dyskusji. Bo choć książki czyta się raczej indywidualnie, to swoimi przemyśleniami czy też emocjami warto się z kimś podzielić. Inicjatorką powstania DKK przy Bibliotece była pani Janina Małgorzata Halec, wówczas dyrektor biblioteki. Spotkania DKK prowadzi pani Aldona Szymanowska. 

Po 10 latach działalności mamy  wierną grupę osób, przede wszystkim panie, ale jest też jeden pan. Można powiedzieć, że to taki „ CZYTELNICZY KLUB Z RODZYNKIEM”. Przez 10 lat mamy wierną, stałą grupę klubowiczów. Bywa, że  w dyskusjach uczestniczą osoby przyprowadzone najczęściej przez którąś z klubowiczek, ale nie tylko. Niektórzy przychodzą z własnej woli, zainspirowani np. danym tytułem, który akurat jest omawiany.

Wiek, status społeczny, wykształcenie, zawód naszych klubowiczów – są bardzo różne, ale wszystkich łączy pasja czytania i poznawania literatury, a przede wszystkim chęć podzielenia się na jej temat własnymi refleksjami. Miejscem spotkań jest przede wszystkim Biblioteka, choć nie tylko -  bywa, że spotkamy się na spektaklu teatralnym, czy nawet w kawiarni. Należy podkreślić, że członkowie DKK uczestniczą w wielu innych zdarzeniach organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną.