Aktualności Dodano: 09 września 2019

17 września w pamięci Sybiraków

Data rozpoczęcia: 2019-09-18 16:30
Data zakonczenia: 2019-09-18 18:00

Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie serdecznie zaprasza na spotkanie pt. “17 września w pamięci Sybiraków”, które odbędzie się 18 września br. o godz. 16.30. Gościem Biblioteki Ratuszowej będzie Janina Tonicka, prezeska Związku Sybiraków Oddział Leszno oraz członkowie Związku Sybiraków w Lesznie. Uczestnicy rozmowy opowiedzą o wydarzeniach związnych z napaścią sowietów na Polskę oraz losie ich rodzin i zsyłce na Sybir. Rozmowę poprowadzi Damian Małecki.

Związek Sybiraków – polska organizacja grupująca byłych zesłańców, którzy nazywają siebie Sybirakami. Od 1989 prezesem Związku był Ryszard Reiff, a obecnie jest Kordian Borejko. W Lesznie oddział organizacji istnieje od 1990 r. Obecnie funkcję prezeski sprawuje Janina Tonicka, której rodzina została zesłana do Kazachstanu, jednak na początku lat 90-tych dzięki zaproszeniu ówczesnych władz Leszna przyjechała wraz z rodziną do Polski i osiadła w Lesznie.