Aktualności Dodano: 23 maja 2018

Adam Szostkiewicz w Bibliotece Ratuszowej

Data rozpoczęcia: 2018-05-23

We wtorek 22 maja 2018 r. w Bibliotece Ratuszowej gościł znany publicysta tygodnika "Polityka" red. Adam Szostkiewicz. Publicysta najwięcej uwagi poświęcił obecnej sytuacji międzynarodowej Polski. Chętnie odpowiadał też na pytania obecnych na spotkaniu mieszkańców Leszna. Spotkanie trwało ponad dwie godziny.

Adam Dawid Szostkiewicz – polski dziennikarz, tłumacz i publicysta, działacz opozycji w okresie PRL, członek Rady Języka Polskiego, Polskiego Oddziału PEN Clubu oraz Stowarzyszenia Autorów ZAIKS. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, którą ukończył w 1978. W 1980 pracował jako nauczyciel w I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu. Od drugiej połowy lat 70. związany z organizacjami opozycyjnymi. Był współpracownikiem Studenckiego Komitetu Solidarności oraz KSS KOR, a w 1980 wstąpił do „Solidarności”. Był m.in. członkiem zarządu Regionu Południowo-Wschodniego NSZZ „S” i delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów w Gdańsku. Po wprowadzeniu stanu wojennego internowano go na okres od stycznia do lipca 1982, po zwolnieniu podejmował prace dorywcze.

Autor przekładów książek tłumaczonych z języka angielskiego, między innymi Eichmann w Jerozolimie napisanej przez Hannah Arendt (Znak, Kraków 1987), eseju Przebudzony. Opowieść o Buddzie i o tym, czego w buddyzmie szukają ludzie Zachodu (Sic!, Warszawa 2004), książek Święte szyfry (Wydawnictwo Biblioteka POLITYKI, Warszawa 2011) i Wielkie nieba (Wydawnictwo Biblioteka POLITYKI, Warszawa 2015). W 2014 prezydent Bronisław Komorowskiza wybitne osiągnięcia w działalności na rzecz przemian demokratycznych i wolności słowa w Polsce, za zasługi dla rozwoju wolnych mediów i niezależnego dziennikarstwa, odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.