Aktualności Dodano: 19 Października 2020

Archiwum rawickiej prasy na wyciągnięcie ręki

Data rozpoczęcia: 2020-10-19

O tym donoszono w pierwszym wydaniu „Gazety Rawickiej” ze stycznia 1994 roku. Wprawdzie na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku nowoczesna poligrafia dopiero w Polsce się rozwijała, ale już wtedy mieszkańcy gminy cieszyli się, że w okolicy pojawiła się gazeta samorządowa. Ciekawe jest to, że jeden egzemplarz kosztował wówczas 5000 złotych. Przed denominacją złotówki była to równowartość 50 groszy. Pamiętacie jeszcze tak tanie gazety? Obecnie sprzedaż jakiegokolwiek pisma w tej cenie wydaje się nieprawdopodobna, ale tak było 26 lat temu.

„Gazeta Rawicka” została poddana procesowi digitalizacji przez zespół specjalistów Leszczyńskiej Biblioteki Cyfrowej. Egzemplarze papierowe przekształcono do postaci elektronicznej. Zasób obejmujący lata 1994–2020 został umieszczony w cyfrowej odsłonie Rawickiej Biblioteki Publicznej, która jest częścią platformy LBC.

Dostęp do archiwalnych wydań „GR” może być początkiem niesamowitej podróży po najnowszych dziejach gminy Rawicz. Teraz z poziomu własnego komputera można prześledzić, w jaki sposób w mieście i okolicy rozwijała się samorządność, czym interesowali się mieszkańcy i z jakimi problemami musieli się mierzyć.

Tym, którzy w podróży chcieliby cofnąć się do czasów przedwojennych, polecamy elektroniczną wersję „Orędownika Urzędowego Powiatu Rawickiego”. Wydania z lat 1925–1933 pełne są ciekawych informacji napisanych w formie, której próżno szukać w dzisiejszej prasie. Rawiczanie, przekonajcie się o tym sami, odwiedzając platformę Leszczyńskiej Biblioteki Cyfrowej pod adresem www.lbc.leszno.pl.

Łukasz Domagała