Aktualności Dodano: 28 listopada 2018

Benefis Krystyny Grys

Data rozpoczęcia: 2018-11-28
Data zakonczenia:

Uroczystości 25. rocznicy debiutu literackiego Krystyny Grys zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka, która wspólnie ze Stowarzyszeniem Sztuka Dla Wszystkich przygotowała „Benefis na sto dwa”, który odbył się 27 listopada 2018 r. w Bibliotece Ratuszowej.

W uroczystościach wzięło udział wielu znamienitych gości z Leszna, wśród nich przedstawiciele władz Miasta Leszna wiceprezydent Piotr Jóźwiak, przewodniczący Rady Miasta Tomasz Malepszy, radny Krystian Maćkowiak, a także przedstawiciele kultury w osobach dyrektora MBWA Marcina Kochowicza, dyrektor Małgorzaty Halec, Ryszarda Biberstajna, Romana Józefiaka, poetki Sabiny Klak, Danki Sikorskiej, Roksany Lewandowskiej, Gabriela Roszaka, Marii Urban, Alina Matykiewicz, wszystkich członków Dyskusyjnego Klubu Książki, na spotkaniuobecny był także leszczyński kolekcjoner Janusz Skrzypczak oraz wielu innych.

Specjalne życzenia, za pośrednictwem wcześniej nagranego filmu, przekazał Jubilatce Lech Konopiński. Film został wyświetlony w trakcie spotkania. Spotkanie uświetniły występy dzieci oraz Przemysława Maćkowiaka i Barbary Stencel.

Debiut prasowy Krystyny Grys to jesień 1993 roku. Wtedy, po rocznym pisaniu do szuflady, jej nazwisko po raz pierwszy pojawiło się w druku na łamach „Wiadomości Kościańskich”. Rozpoczęła od fraszek i wierszy, by przez kolejnych kilka lata bawić czytelników gazety i przybliżać im trudną sztukę ubierania myśli w słowo poetyckie.

Właśnie mija ćwierć wieku! Przez ten czas Krystyna Grys zdążyła zgromadzić całkiem pokaźny dorobek literacki. Wydała dwadzieścia jeden tomów poetyckich, zawierających zarówno wiersze refleksyjne, jak i satyrę - zwłaszcza fraszki i limeryki, a także bogato ilustrowane utwory dla najmłodszych. Jej twórczość publikowana była w wielu almanachach, tłumaczona na inne języki, nagradzana na ogólnopolskich konkursach poetyckich.

Istotną część swojego dorobku poetka poświęciła rodzinnemu miastu, w którym działa twórczo i społecznie. Jest członkiem Leszczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury a także poznańskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Z pewnością wielu mieszkańców miało okazję spotkać się z nią na licznych spotkaniach poetyckich w instytucjach kultury, szkołach, przedszkolach.