Aktualności Dodano: 19 Grudnia 2016

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

Data rozpoczęcia: 2016-12-19

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

Miło jest nam poinformować, że Biblioteka przystąpiła do projektu „ Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016” realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca. Projekt ten jest dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i ma na celu ułatwienie osobom niewidomym i słabowidzącym dostępu do książek mówionych, a także zwiększenie dostępności odtwarzaczy książek cyfrowych.

W ramach projektu biblioteka otrzymała nieodpłatnie urządzenie Czytak Plus, które jest przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabo widzące. Na podstawie umowy użyczenia nasza placówka będzie mogła wypożyczać Czytaka osobom niewidomym i słabowidzącym.

Ponadto – na podstawie odrębnego porozumienia – MBP w Lesznie otrzymała zbiór ponad 1200 cyfrowych książek mówionych. Zbiór ten będzie systematycznie uzupełniany dzięki działalności Stowarzyszenia „Larix.  Niewidomi Czytelnicy Biblioteki będą mogli wypożyczać książki wraz z Czytakiem. Osobom posiadającym własne urządzenie nagramy na kartę pamięci wybrane pozycje.

Dzięki wsparciu Ministra Kultury Czytelnicy z dysfunkcją wzroku będą mieć łatwiejszy dostęp do książek nagranych w postaci audiobooków.

Stowarzyszenie „Larix” od 2007 r. zajmuje się nagrywaniem i udostępnianiem bibliotekom cyfrowych książek mówionych przeznaczonych dla osób niewidomych i słabo widzących. We współpracy ze Stowarzyszeniem nasza biblioteka będzie wciąż powiększać księgozbiór dostosowany dla osób z wadą wzroku.

Osoby zainteresowane wypożyczeniem Czytaka i nagraniem książek prosimy o kontakt telefoniczny  tel. 65 520-53-55 wew. 33 w godzinach otwarcia Biblioteki.

Zachęcamy do zapoznania się z wykazem książek  i  z Regulaminem wypożyczania Czytaka Plus czytelnikom w plikach do pobrania.