Aktualności Dodano: 12 lutego 2019

Biblioteka bez granic - zjazd dla bibliotekarzy z Wielkopolski

Data rozpoczęcia: 2019-02-12
Data zakonczenia:

W dniu 8 lutego kilkudziesięciu bibliotekarzy z całej Wielkopolski szkoliło się w ramach warsztatów tematycznych, wymieniało się doświadczeniami i dobrymi praktykami  przy tzw. stolikach eksperckich.  Organizatorami spotkania były biblioteki - rozdrażewska i koźmińska. Na zakończenie zjazdu, jego uczestnicy zwiedzili Muzeum Ziemi Koźmińskiej.

Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie promowała przede wszystkim pierwszą na świecie Cyfrową Bibliotekę Żużlową.

Żużlowa Biblioteka Cyfrowa jest częścią Leszczyńskiej Biblioteki Cyfrowej, która powstała dzięki dofinansowaniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego w 2017 r. Biblioteka obsługiwana jest przez najnowocześniejsza platformę do tworzenia bibliotek cyfrowych dLibra, stworzoną przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
W tej chwili w Żużlowej Bibliotece Cyfrowej znajdują się 34 publikacje dotyczące sportu żużlowego - to łącznie ponad 7000 stron tekstu, kilkaset unikalnych fotografii, informacje dotyczące zawodników żużlowych, punktacje meczów żużlowych. Cyfrowa Biblioteka Żużlowa będzie w przyszłości wzbogacana i uzupełniana kolejnymi publikacjami oraz materiałami video i audio.

 

Leszno nazywane jest kolebką sportu żużlowego i nie ma w tym żadnej przesady. W trudnych powojennych latach rozsławiał je młody, ale wielce utalentowany i utytułowany Alfred Smoczyk, który swoimi sukcesami przyćmił największych ówczesnych mistrzów żużlowych torów. Gdy zginął przedwcześnie w wypadku motocyklowym na szosie, opłakiwała go cała sportowa Polska. Śmierć tak wybitnego zawodnika, w tak młodym wieku, przyczyniła się do tego, że Fred stał się legendą tego sportu. W Lesznie, tuż przy stadionie nazwanym Jego imieniem, stoi Jego pomnik. Do dziś rozgrywany jest w mieście żużlowy Memoriał Alfreda Smoczyka. Niebawem odbędzie się siedemdziesiąta(!) już edycja tego obrosłego tradycją turnieju.

Sukcesy Alfreda Smoczyka, a także zdobywane w latach pięćdziesiątych seryjnie mistrzowskie tytuły przez zawodników Unii Leszno, w tym niezapomnianego Józefa Olejniczaka, przyciągały do klubu wciąż nowych, często obdarzonych dużym talentem młodych chłopców. Wyrastali z nich kolejni mistrzowie. Leszczyński zespół, pomijając kilka bardzo trudnych lat, zwłaszcza pod względem finansowym, stale utrzymuje się na wysokim sportowym poziomie, a w ostatnich sezonach wręcz dominuje na żużlowych torach. Cieszą szczególnie sukcesy leszczyńskich juniorów, co powinno zagwarantować dalsze pasmo triumfów we wszelakich  rozgrywkach.

Trudno się więc dziwić wielkiej popularności, jaką od swego zarania cieszy się klub Unia Leszno i reprezentujący jego barwy zawodnicy. Stadion Alfreda Smoczyka wciąż wypełniają tłumy wiernych kibiców, podczas najważniejszych imprez, jak światowe finały czy decydujące mecze ligowe, do ostatniego miejsca.

O tym, jak ważnym dla leszczynian i wielu osób z okolicznych miejscowości jest to sport, może świadczyć także zainteresowanie, jakie towarzyszy organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną wieczorom żużlowym. Za każdym razem „Galeria Lochy”, mieszcząca się w podziemiach Biblioteki, wypełnia się tłumem gości. Magnesem są zazwyczaj byli już, ale wciąż przez kibiców pamiętani, utytułowani zawodnicy. Spotkaniom tym towarzyszą ciekawe tematy oraz zabawne, czasem wręcz nieprawdopodobne opowieści sprzed lat. Odbywają się  też w „Galerii Lochy” wieczory nietypowe, jak Żużlowe Zaduszki, czy Żużlowy Dzień Kobiet.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się jubileuszowe, związane z osiemdziesięcioleciem sportu żużlowego w Lesznie, przygotowane przez naszą Bibliotekę wystawy. Szczególnie prezentacja żużlowego dorobku trzech leszczyńskich fotoreporterów: Edwarda Baldysa, Piotra Markowiaka i Rafała Paszka. Nasza mobilna Biblioteka pojawiała się też w stadionowej alejce podczas ważniejszych imprez żużlowych rozgrywanych na Stadionie imienia Alfreda Smoczyka.

Ewenementem na skalę światową jest, utworzona przy Leszczyńskiej Bibliotece Cyfrowej, Żużlowa Biblioteka Cyfrowa. Umożliwia ona dotarcie do żużlowych publikacji kibicom tego sportu rozsianym po całym świecie. Biblioteka zawiera książki o historii sportu żużlowego, biografie wybitnych zawodników,
a także broszury tematyczne, okazjonalne oraz inne. Zasoby Żużlowej Biblioteki Cyfrowej wciąż się powiększają i cieszą się dużym  zainteresowaniem Czytelników.