Aktualności Dodano: 07 listopada 2019

Przedstawienie teatralne pt. "Czupurek czyli Renesans Podwórka"

Data rozpoczęcia: 2019-11-16 17:00
Data zakonczenia: 2019-11-16 19:00

Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie zaprasza na przedstawienie "Czupurek" Benedykta Hertza w wykonaniu artystów pod kierunkiem Ewy Halatyn. Spotkanie odbędzie się w sobotę 16 listopada o 17.00 w Galerii Lochy. Serdecznie zapraszamy!

Sztuka została napisana w latach 20. XX wieku. "Czupurek" początkowo cieszył się sporą popularnością, wystawiano go nawet na deskach Reduty. Po raz pierwszy w 1922 roku. „Z najwyższą starannością i artyzmem”, jak pisała ówczesna prasa. Premierę tego spektaklu dla dzieci i dla dorosłych można uznać za pierwszą w Polsce realizację koncepcji „teatru familijnego”, mającego prezentować sztukę ciekawą i zrozumiałą dla całej rodziny. Benedykt Hertz - autor tekstu (z wykształcenia filozof) pod ptasimi piórkami ukrył wciąż aktualne ludzkie przywary i namiętności, zarówno te komiczne, jak i poważniejsze.

Akcja sztuki toczy się na rozgdakanym, rozgęganym podwórku pełnym drobiu. Rej w tym pierzastym towarzystwie wodzi zarozumiała kwoka, której pycha jest wprost proporcjonalna do głupoty. Powodowana chorobliwą ambicją zamierza zmienić swego synka w złocistego bażanta.

Tymczasem zahukany Czupurek ani myśli wojować z naturą. Całkowicie wystarcza mu grzebanie w śmietniku. Mama jednak jest nieubłagana. W jej imieniu sroka zaczyna edukować kogutka i zmieniać jego wygląd, by upodobnił się do bażanciego ideału. Nie ma przy tym specjalnego znaczenia, że ani nauczycielka ani kwoka nigdy złocistego bażanta nie widziały. Obwieszają więc Czupurka świecidełkami, na łepek wkładają starą puszkę po sardynkach, przyczepiają ogon ze starej miotły... Tę żałosną maskaradę przerywa niespodziewane pojawienie się na podwórku prawdziwego złocistego bażanta. I  tu dopiero zaczyna się  komedia!

Wstęp wolny!