Aktualności Dodano: 18 Stycznia 2021

Człowiek, który szedł "pod prąd"

Data rozpoczęcia: 2021-01-18
Data zakonczenia:

Wszystko to za sprawą badań nad leczeniem chorób elektrycznością. Wspominamy dokonania dr. Ernesta Jeremiasza Neifelda w 300. rocznicę jego urodzin.

Urodził się 18 stycznia 1721 roku w Zdunach niedaleko Kalisza. Uczył się w Kobylinie, Brzegu, a studia odbył w Lipsku. Uzyskując tytuł doktora, wrócił w rodzinne strony. W 1747 roku otrzymał w Lesznie posadę fizyka miejskiego i prowincjonalnego. W tym samym czasie został naczelnym lekarzem króla Augusta III, a w 1766 roku - Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Jako wykształcony człowiek prowadził bogatą korespondencję z uczonymi z całej Europy. Popularyzował medycynę, a także prowadził badania nad zastosowaniem prądu w leczeniu chorych. Napisał m.in podręcznik leczenia chorób krążenia krwi, ale jego najważniejszym dziełem było czasopismo medyczne pt. "Primitiae physicomedicae ab iis, qui in Polonia et extra eam medicinam faciunt, collectae". Pierwszy tom został wydrukowany w Lesznie. Czasopismo ukazywało się w latach 1750-1753. W tamtych czasach podobne wydawnictwa drukowano wyłącznie w kilku państwach europejskich. Ernest Jeremiasz Neifeld zmarł 26 kwietnia 1773 roku w Lesznie.

Zachęcamy do zapoznania się z sylwetką lekarza, którą opisał znany leszczyński ginekolog prof. Edmund Waszyński. Teksty o Neifeldzie i jego osiągnięciach dostępne są w Leszczyńskiej Bibliotece Cyfrowej m.in. w archiwalnych wydaniach "Panoramy Leszczyńskiej" oraz w "Roczniku Leszczyńskim".

Łukasz Domagała