Aktualności Dodano: 29 Czerwca 2020

„Człowiek zmagając się z przeszkodą obnaża swoje ja i poznaje samego siebie"

Data rozpoczęcia: 2020-06-29
Data zakonczenia:

Ziemia uczy nas więcej o nas samych niż można wyczytać ze wszystkich książek. To dlatego, że stawia opór, nie poddaje się. Człowiek zmagając się z przeszkodą obnaża swoje ja i poznaje samego siebie. (Antoine de Saint-Exupéry, Ziemia, planeta ludzi; przeł. Wiera Bieńkowska i Zbigniew Bieńkowski, Warszawa 1997)

 

Antonie de Saint-Exupéry (29.06.1900 – 31.07.1944),
francuski pilot, pisarz i poeta. 29 czerwca mija 120. rocznica jego urodzin.

 

„Saint-Exupéry pokazuje, że prawdziwym sensem życia człowieka jest dojrzewanie do śmierci. Jest to przesłanie, które można by zinterpretować w sposób skrajnie tragiczny, ale ono tak naprawdę jest budujące, piękne i mądre, bo pod koniec swego życia człowiek wraca do źródeł, wraca do początków, ale wraca jako ktoś inny. I tu nie chodzi o to, że człowiek na starość dziecinnieje. Chodzi o to, że zaczyna dostrzegać w otaczającym świecie ten ład, który widział, będąc małym dzieckiem."Mały Książę" jest pozycją szczególną również w twórczości Exupéry’ego. To jedyna książka, której nadał formę baśni i którą sam zilustrował. Pod warstwą bajkowej fabuły autor chciał zwrócić uwagę czytelnikowi na prawdy uniwersalne.”

Z audycji Elżbiety Matyi z udziałem historyka literatury prof. Krzysztofa Leszczyńskiego pt. „Mały Książę” – opowieść o Małym Księciu i prawdach zawartych w książce Antonie’a de Saint-Exupér’ego”, w: „Cudowne podróże” Polskie Radio (13.12.1998) dostęp: www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/817060,Maly-Ksiaze-to-opowiesc-o-rozrachunku-z-samym-soba