Aktualności Dodano: 12 października 2020

Cztery razy cztery, czyli SUKCES WIELKI, ALE NIE PIERWSZY I NIE JEDYNY

Data rozpoczęcia: 2020-10-12
Data zakonczenia:

   Zdobycie przez Unię Leszno czwartego z rzędu (2017-2020) złotego medalu Drużynowych Mistrzostw Polski na żużlu, jest sukcesem wielkim, szczególnie w ostatnich latach, gdy przez wiele sezonów trudno było o obronę mistrzowskiej korony, o jej wielokrotnym, rok po roku zdobywaniu, nawet nie wspominając.

   Sukces więc ogromny, ale nie pierwszy i w przypadku leszczyńskiej drużyny, nie jedyny. Już u zarania rozgrywek ligowych uniści, prowadzeni do boju przez niezapomnianego zawodnika i wspaniałego trenera, Józefa Olejniczaka, rządzili i dzielili na krajowych torach. W latach 1949-1954 zespół z Leszna sześć razy pod rząd wygrywał drużynowe mistrzostwa, zdobywając przy okazji dwa klasyczne hat-tricki, w tym także jako pierwszy w historii, wspomniane już czterokrotne mistrzostwo z rzędu.

   Wyczyn leszczynian skopiowali, a nawet przebili w latach 1962-1968 żużlowcy z Rybnika, siedem razy, rok po roku, sięgając po złoty medal Drużynowych Mistrzostw Polski. Kolejną drużyną, której udało się wywalczyć cztery tytuły z rzędu, była gorzowska Stal, triumfująca w sezonach 1975-1978.

   Czwarty taki przypadek, a w przypadku Unii już drugi w historii, to aktualny sukces leszczyńskiego zespołu.

   Ekipie prowadzonej przez Piotra Barona do powtórzenia wyczynu unistów z lat pięćdziesiątych brakuje jeszcze dwóch kolejnych tytułów, czyli ligowych zwycięstw także w latach 2021 i 2022. Gdyby zawodnicy spod znaku szarżującego byka chcieli wyrównać rekord cyklicznych triumfów rybniczan, musieliby wygrywać jeszcze przez trzy kolejne sezony, czyli do roku 2023, a chcąc zostać samodzielnymi liderami tej "klasyfikacji", jeszcze o jeden sezon dłużej.

   Sukcesy, tak wielkie zwłaszcza, nigdy się największym nie nudzą, więc zawsze można sobie stawiać tak ambitne, jak wyżej wspomniane, cele. Czy ich realizacja jest możliwa? Zadanie to trudne, ale jak uczy historia sportu żużlowego, wykonalne.

 

WIESŁAW DOBRUSZEK

 

 

Lata, w których leszczyńscy żużlowcy zdobywali złote medale Drużynowych Mistrzostw Polski, przypomina seria „Jubileusze Unii Leszno” w opracowaniu Wiesława Dobruszka:

Jubileusze Unii Leszno: trzy lata (1987, 1988, 1989) z osiemdziesięciu, Leszno 2018.

Jubileusze Unii Leszno: mistrzostwo (1979, 1980) po ćwierć wieku , Leszno 2019.

Jubileusze Unii Leszno: bycze to zadanie złota pomnażanie (2007, 2010, 2015), Leszno 2020.

 

Książki dostępne są w zbiorach naszej Biblioteki. Informacje o nich znaleźć można również na stronie  http://www.ksiazkizuzlowe.pl/jubileusze.html