Aktualności Dodano: 08 maja 2019

Debata Europejska w Bibliotece Ratuszowej

Data rozpoczęcia: 2019-05-08
Data zakonczenia:

We wtorek 30 kwietnia 2019 r. w Bibliotece Ratuszowej odbyła się Wielka Debata Europejska. W dyskusji wzięli udział kandydaci z wielkopolskiej listy do Parlementu Europejskiego. Debata była transmitowana na żywo w internecie, dzięki czemu jest teraz dostępna na kanale youtube Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie. Na pytania Piotra Anddrzejewskiego z Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Poznaniu odpowiadali: Marek Jurek (Kukiz'15), prof. Zdzisław Krasnodębski (PiS), Adam Mikołaj Pancewicz (Wiosna) oraz Michał Wawrynkiewicz (KE). 



Marek Jurek (Kukiz'15) - poseł na Sejm, europoseł, Marszałek Sejmu. Od roku 1978 działacz polskiej opozycji niepodległościowej. Był współzałożycielem Ruchu Młodej Polski (1979) i członkiem władz krajowych Niezależnego Zrzeszenia Studentów (1981). W latach 80-tych pracował w redakcjach konspiracyjnej "Polityki Polskiej" i emigracyjnego czasopisma "Znaki Czasu".
W okresie 1989-93 i od roku 2001 poseł na Sejm RP. W latach 1991-93 i 2004-2005 wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. W latach 1995-2001 członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a w roku 1995 jej przewodniczący. W latach 2005-2007 Marszałek Sejmu RP.
W roku 1989 był współzałożycielem Zjednoczenia Chrześcijańsko - Narodowego. Pełnił w tej partii funkcję wiceprezesa i przewodniczącego Rady Naczelnej. W 2001 r. współzałożyciel Przymierza Prawicy (PrP) i przewodniczący jego Rady Politycznej, a po zjednoczeniu PiS i PrP - wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Współzałożyciel dwumiesięcznika "Christianitas". Autor książki "Reakcja jest objawem życia" (2000) i "Dysydent w Państwie POPIS" (2009). Autor wielu publikacji, artykułów i felietonów prasowych.

prof. Zdzisław Krasnodębski (Zjednoczona Prawica) - europoseł, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. Zdzisław Krasnodębski to polski socjolog, filozof społeczny, publicysta, profesor Uniwersytetu w Bremie (Niemcy) oraz krakowskiej Akademii Ignatianum. Specjalizuje się w teoriach socjologicznych, filozofii społecznej i politycznej oraz kwestiach integracji europejskiej i relacji polsko-niemieckich. W Polsce wykładał także na Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Gościnnie wykładał na czołowych światowych uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych (Uniwersytet Columbia, Katolicki Uniwersytet Ameryki, Uniwersytet Princeton) i Wielkiej Brytanii (Uniwersytet Cambridge, Uniwersytet Oxfordzki). Jest autorem wielu prac naukowych, książek i publikacji z dziedziny socjologii, filozofii i polityki. Do najważniejszych z nich należą: „Rozumienie ludzkiego działania“, „Upadek idei postępu”, „Demokracja peryferii” oraz „Już nie przeszkadza”.

W 2005 r. został członkiem honorowego komitetu poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. Od 2007 do 2009 członek Rady Służby Publicznej przy Prezesie Rady Ministrów. W 2010 r. Prezydent RP Lech Kaczyński powołał go na członka Narodowej Rady Rozwoju. W latach 2007 – 2010 wchodził w skład Rady Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, do której ponownie został powołany w grudniu 2015 r. Od roku 2016 jest także Przewodniczący Rady Instytutu Zachodniego, a od 2017 Przewodniczącym Rady Instytutu Adama Mickiewicza.

Założyciel Fundacji Dyplomacja i Polityka oraz Fundacji Polska Wielki Projekt. Prezes Stowarzyszenia Twórców dla Rzeczypospolitej. Od lat profesor Krasnodębski jest zaangażowany w kształtowanie relacji polsko-niemieckich. W latach 2006-2008 był przewodniczącym rady Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Michał Wawrykiewicz jest adwokatem. Nie jest politykiem, ale startuje do Parlamentu Europejskiego, jako kandydat obywatelski. Trzy lata temu jego życie obróciło się o 180 stopni. Nie mógł biernie patrzeć, jak Sejm, Senat, rząd i prezydent deprecjonują podstawy państwa prawa. Jak dokonywana jest destrukcja niezależności sądownictwa, który przecież od dawna wpisany jest w wielki europejski system. Dlatego wraz z koleżankami stworzył Inicjatywę Wolne Sądy. Jest jednym z inicjatorów powołania Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS. Stąd też reprezentuje w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego w postępowaniach prejudycjalnych dotyczących pytań prawnych o fundamentalne zagadnienia dla ustroju polskiego sądownictwa, takich jak Krajowa Rada Sądownictwa i Izba Dyscyplinarna SN. Jest też ekspertem zespołów parlamentarnych ds. Uregulowania Stosunków Własnościowych, ds. Ładu Konstytucyjnego i Praworządności oraz ds. Reformy Wymiary Sprawiedliwości. Działa jako konsultant oraz autor ekspertyz Biura Analiz Sejmowych. Jest również działaczem Stowarzyszenia im. prof. Zbigniewa Hołdy i członkiem Rad Programowych Archiwum im. Prof. Wiktora Osiatyńskiego oraz Stowarzyszenia „Paragraf-Państwo”. Został uhonorowany, wraz inicjatywą #WolneSądy, nagrodą Newsweeka im. Teresy Torańskiej za działalność publiczną w 2018 roku oraz Radia TOK FM im. Anny Laszuk, za wyjątkowy wpływ na rzeczywistość w 2018 roku.