Aktualności Dodano: 16 września 2019

Debata "Leszno 1917-1922. Wolność w pięciu odsłonach"

Data rozpoczęcia: 2019-09-16
Data zakonczenia:

W minioną niedzielę w Bibliotece Ratuszowej gościła dr Kamila Szymańska z Muzeum Okręgowego w Lesznie oraz dr Elżbieta Olender z Archiwum Państwowego w Lesznie, które wzięły udział w debacie „Leszno 1917-1922. Wolność w pięciu odsłonach”. Spotkanie poprowadził Damian Małecki. Było to pierwsze spotkanie, które zapoczątkowało cykl wydarzeń poświęconych tej tematyce.

Dyskusję poprzedziły krótkie wystąpienia. E. Olender omawiała temat pt. "Społeczność Leszna 1917-1922, zmiany demograficzne, napływanie ludności, sprowadzanie kadry, zainicjowanie tematu dalszego wpływu zmian demograficznych na życie w Lesznie". Natomiast dr K. Szymańska omówiłai temat pt. "Protestanci i żydzi w Lesznie 1917-1922, pamięć społeczna nt. wieloreligijności".

Paneliści poruszyli szereg tematów związanych z omawianym okresem. Rozmawiali między innymi o procesie odzyskiwania wolności przez Leszno oraz o sytuacji poszczególnych narodowości zamieszkujących miasto. W trakcie spotkania szukano odpowiedzi na pytanie, co mieszkającym w Lesznie Polakom wolność przyniosła i jakie korzyści z tego płynęły. Czytelnicy mogli się także dowiedzieć jak wyglądało Leszno u zarania niepodległości.

Debata publiczna z regionalistami i ekspertami w leszczyńskim Ratuszu skierowana była do każdego zainteresowanego tematem dziejów niepodległościowych i przemian z nimi związanych w Lesznie, w latach 1917-1922. Debata skupiła się wokół pięciu bloków tematycznych: wieloreligijność, kupiectwo i przemysł, społeczeństwo, kultura, sztuka - w kontekście lat 1917-1922, czyli świeżo nabytej wolności w Lesznie.

Debata była organizowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Wydarzenie jest fragmentem zadania realizowanego z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022; nabór Koalicje dla Niepodległej.