Aktualności Dodano: 01 października 2019

"Historia młynarstwa świata" - Jarosław Jankowski

Data rozpoczęcia: 2019-10-15 17:00
Data zakonczenia: 2019-10-15 19:00

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na promocję nowej książki Jarosława Jankowskiego, pt. "Historia młynarstwa świata", która odbędzie się we wtorek, 15 października 2019 r. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:00 w Bibliotece Ratuszowej.

Jarosław Jankowski należy do bardzo małego grona specjalistów, jako praktyk z zakresu budowy dawnych, zabytkowych wiatraków, czy młynów wodnych. Od wieli lat ratujący zabytkowe wiatraki i młyny wodne, prelegent konferencji konserwatorskich. Doskonały praktyk i znawca dawnego młynarstwa wietrznego, autor wielu opracowań książkowych, kilkudziesięciu artykułów prasowych, szlaków i map. Wydawca i autor „Wielkopolskiego Szlaku Wiatracznego”, największego szlaku wiatracznego w europie.

Założyciel kilku muzeów w tym Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej, jedynego miejsca w Polsce, gdzie zachowała się oryginalna, zabytkowa armada trzech wiatraków z XVIII wieku. Założyciel i prezes zarządu fundacji „Ratujmy Zabytki Drewniane”. Za swoją działalność Pan Jarosław był wielokrotnie nagradzany i odznaczany: „Wielkopolanin Roku – 2006”, „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, „Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego”, czy „Zasłużony Złotym Medalem dla Historii Szwecji przez Królewski Pułk Szwedzkich Dragonów”.