Aktualności Dodano: 25 listopada 2020

I ja tam z gośćmi byłem, miód i wino piłem...

Data rozpoczęcia: 2020-11-25
Data zakonczenia:

I ja tam z gośćmi byłem, miód i wino piłem, A com widział i słyszał w księgi mieściłem.

Adam Mickiewicz Pan Tadeusz, Księga XII

 

 

Adam Mickiewicz (24.12.1798 – 26.11.1855)

Mija 165 rocznica śmierci  jednego z największych poetów i dramatopisarzy polskiego romantyzmu, publicysty, tłumacza, działacza politycznego, filozofa, założyciela Towarzystwa Filomatycznego. 

W sierpniu 1831 roku Mickiewicz przybył do Wielkopolski, by wziąć udział w wojnie polsko-rosyjskiej. Zawitał do Poznania, odwiedził m.in. okolice Kopaszewa i Choryni. Chcąc przekroczyć granicę Królestwa Polskiego kilkakrotnie próbował przedostać się i dołączyć do walczących, jednak we wrześniu powstanie upadło. Mickiewicz w Wielkopolsce został na dłużej. Przemierzając region północnej Wielkopolski (powiat obornicki, żniński, nakielski) szlaki jego wędrówek objęły również  Śmiełów, Lubonię, Oporowo. Przebywając w pałacu w Śmiełowie poeta przeżył okres załamania i depresji w związku z zarzutami dotyczącymi zaniechania patriotycznego czynu. Według opowieści związanych z tym wydarzeniem poeta będąc świadkiem szalejącej burzy i zniszczeń, jakie zrobiła w parku śmiełowskim, ratował młody wyrwany z korzeniami dąb. Wtedy to miał wygłosić słowa:

Oto nasz obraz, ale jak w wielkim, tak i w małym nie traćmy nadziei, ratujmy co się da i jak się da. 

 

Dąb Nadziei, głosi legenda, zakorzenił się. Na cześć wieszcza nazwano go Dębem Mickiewicza. W Choryni zaś, po spotkaniach z uczestnikami wojen polsko-rosyjskich powstały wiersze Reduta Ordona i Śmierć pułkownika. Mickiewicz odwiedzał okoliczne miasteczka, wsie i dworki jako nauczyciel wędrowny posługując się fałszywym nazwiskiem Mühl.  Dokumentem tej konspiracyjnej przygody jest wpis do sztambucha Honoraty Skórzewskiej z Kopaszewa z sierpnia 1831 r. Brzmi następująco: 

 

Adam – niegdyś Mickiewicz, później Mühl, na koniec Niegolewski. Nie wiem, jak mię nadal nazywać będą, od Pani chciałbym zawsze nazwanym być – życzliwym sługą.   

 

Czas pobytu w Wielkopolsce był bardzo aktywnym okresem w życiu poety. Podróż, ciągłe zmiany miejsc pobytu wypełnione nawiązywaniem licznych znajomości, były czasem bardzo twórczym. Wielu biografów i krytyków literackich doszukało się w urokliwych zakątkach naszego regionu pierwowzoru miejsc opisywanych np. w Panu Tadeuszu. Mickiewicz pilnował swoich spraw wydawniczych, tworzył nowe dzieła, szukając inspiracji m.in. w trwającej od dłuższego czasu wędrówce. Obecność jego zapadła mocno w pamięć mieszkańców regionu. Po dziś dzień wiele wielkopolskich miejscowości szczyci się tym, iż mogły gościć narodowego wieszcza. W 1851 roku w Poznaniu, na pamiątkę pobytu, stanął pierwszy na ziemiach polskich pomnik poety.

Barbara Hałusek

 


 

Ciekawostki o życiu, twórczości oraz o wędrówkach Adama Mickiewicza po Wielkopolsce można znaleźć wśród wielu ciekawych publikacji znajdujących się w bogatym księgozbiorze biblioteki. Zapraszamy do odwiedzin i poszukiwań w katalogach online, Bibliografii Regionalnej oraz na stronie Leszczyńskiej Biblioteki Cyfrowej. Życzymy niezapomnianych literackich wrażeń podczas lektury.

  

Źródła:

 HYPERLINK "https://pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Mickiewicz"

 HYPERLINK "https://regionwielkopolska.pl/artykuly-turystyka/szlak-adama-mickiewicza/"