Aktualności Dodano: 29 stycznia 2020

Iuri Gaspar International Jazz Trio w Bibliotece Ratuszowej

Data rozpoczęcia: 2020-02-22 19:00
Data zakonczenia: 2020-02-22 22:00

Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie zaprasza na koncert Iuri Gaspar International Jazz Trio. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 22 lutego 2020, o godz. 19:00 w Bibliotece Ratuszowej.


Zespół zaczął nabywać formę w 2017 roku dzięki regularnej współpracy pianisty Iuriego Gaspara z perkusistą Jarosławem Maćkowiakiem, w której obydwaj eksplorowali oryginalne utwory pianisty oraz tworzyli nowe. Dołączył do nich młody kontrabasista o korzeniach ukraińskich Roman Chraniuk, z którym Trio dało się poznać publiczności w 2018 roku.

IURI GASPAR - jest muzykiem, pianistą, kompozytorem i aranżerem pochodzącym z Portugalii, absolwentem studiów jazzowych w Wyższej Szkole Muzyki w Lizbonie (2012). Jest autorem wielu własnych utworów oraz aranżacji dla zespołów i big bandów. Prowadzi swój portugalski kwartet "The Tree At The Top Of The Hill", który pod koniec 2018 roku wydał swoją debiutancką płytę "Start Flying Song". Był członkiem wielonarodowościowego zespołu "MoFrancesco Quintetto", z trzema wydanymi płytami. Dyrygował Big Bandem Szkoły Jazzowej w Barreiro w latach 2009-2013. Mieszka w Polsce od 2014 roku.

ROMAN CHRANIUK - kontrabasista, absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Zdobywca Grand Prix Konkursu na Indywidualność Jazzową 52. Festiwalu Jazz nad Odrą (z zespołem SKICKISKIUK).
Występował w kilkunastu krajach Europy i Azji - począwszy od scen klubowych, przez sale filharmoniczne, po duże festiwale (m.in. Hong Kong Arts Festival, Noc Jazzu podczas Woodstock Festival). Współpracował z wybitnymi artystami z różnych krajów, takimi jak: Leszek Możdżer, Marcus Wyatt, Hans Peter Salentin, Piotr Wojtasik, Mack Goldsbury, Janusz Muniak ,David Dorůžka, Siya Makuzeni, Marcin Jahr, czy Frank Parker. Do muzyki podchodzi na zasadzie “emotional experience” - wewnętrznego przeżycia, które emanuje z jego gry.


JAROSŁAW MAĆKOWIAK - perkusista związany z Prywatną Szkołą Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego.
Nauczyciel w klasie perkusji w Prywatnych Szkołach Muzycznych w Rawiczu i Gostyniu. Aktualnie jest muzykiem grającym w Iuri Gaspar International Jazz Trio i Smart Big Band, a także z amerykańskim gitarzystą pochodzącym z Texasu - Chuckiem Frazierem oraz  z Printempo. Współpracował z wieloma wybitnymi artystami m.i.n. z jednym z najlepszych solistów Gospel w Europie Colinem Vassellem (Wielka Brytania), Peterem Francisem (Wielka Brytania), Brianem Fentresem (USA), Mietkiem Szcześniakiem i Czesławem Majewskim. Muzyk czujący się dobrze w różnych gatunkach muzycznych, zafascynowany muzyką jazzową.

Bilety do nabycia w Bibliotece Ratuszowej w cenie 20 zł.