Aktualności Dodano: 07 Września 2020

Jazzowe rytmy na leszczyńskim rynku

Data rozpoczęcia: 2020-09-07

W drugi weekend września w centrum Leszna zagra muzyka na żywo. Cykl wydarzeń organizowanych w ramach projektu „Biblioteka Jazzu” otworzą cztery koncerty. W związku z trwająca epidemią COVID-19 odbędą się one z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

To będzie gratka nie tylko dla miłośników jazzu, ale również dla wszystkich tych, którzy stęsknili się za imprezami w tradycyjnej formie. Na scenie ustawionej przy ratuszu, w sobotę 12 września o godz. 18, wystąpi Adam Wendt & Friends. Zespół prezentuje akustyczny nurt muzyki jazzowej z mocno zaznaczonymi korzeniami bluesowymi i rhythm&bluesowymi.

O godz. 20 będzie można zobaczyć i usłyszeć na scenie wokalistkę i kompozytorkę Grażynę Łobaszewską, znaną m.in. dzięki utworowi „Czas nas uczy pogody”. Artystka od lat zachwyca publiczność nie tylko wykonaniem piosenek napisanych specjalnie dla niej przez najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki rozrywkowej, ale także jej własnymi interpretacjami standardów jazzowych czy gospel.

W niedzielę 13 września o godz. 18 na scenie wystąpi kwartet Skicki-Skiuk, który grał dotąd w różnych miejscach: od jazzowych klubów po filharmonie. Najciekawszym jak dotąd wyzwaniem był występ w ramach Nocy Jazzu, zorganizowanej przez Jazz Forum na jednym z największych wydarzeń muzycznych w Europie - Woodstock Festival 2017. Reakcja liczonej w tysiącach woodstockowej publiczności potwierdziła, że jazz w wydaniu Skicki-Skiuk jest nie tylko muzyką dla koneserów gatunku. O godzinie 20 w podróż po muzycznym miksie jazzu, rocka, funky i elektroniki zabierze publiczność Dawid Kostka z Acid Groove.

Koncerty odbędą się z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa. W wydzielonej przestrzeni dla słuchaczy przygotowanych zostanie 50 miejsc siedzących z odpowiednim odstępem. Warunkiem wejścia do tej strefy będzie podpisanie stosownego oświadczenia.

Koncerty są częścią realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Stanisława Grochowiaka projektu „Biblioteka Jazzu", dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Programu Partnerstwo dla Książki. W ramach implementacji zadania odbędzie się łącznie osiem muzycznych wydarzeń. W planach są również spotkania z dziennikarzami muzycznymi: Andrzejem Winiszewskim z Radia Zachód i Jerzym Szczerbakowem z „JazzPRESS”.

ŁUKASZ DOMAGAŁA