Aktualności Dodano: 04 września 2019

Jerzy Grupiński w Bibliotece Ratuszowej

Data rozpoczęcia: 2019-09-18 18:00
Data zakonczenia: 2019-09-18 20:00

Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie zaprasza 18 września 2019 r. na wieczór poetycko-literacki w ramach ŚRODY Z POEZJĄ KAWY. Gościem specjalnym będzie poeta, krytyk literacki i animator Jerzy Grupiński. Spotkaniu towarzyszyć będzie performens pt. "PRO-ces ART-ysty. Całość poprowadzi Bożena Łuczak. Zapraszamy o godz. 18.00 do Biblioteki Ratuszowej.

Jerzy Grupiński - urodzony 6 lipca 1938 we Wronkach. Polski poeta, krytyk literacki, animator i edytor. Ukończył LO w Szamotułach, następnie filologię polską w 1964 na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od końca lat 50-tych związany z Poznaniem zajęciami polonisty szkół średnich, przede wszystkim jednak pracą w Pałacu Kultury (CK Zamek).

Debiutował w „Głosie Wielkopolskim”. Od 1970 roku prowadził w Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu Klub Literacki, przez który przewinęli się znani literaci, m.in.: Stanisław Barańczak, Ryszard Krynicki, Edward Stachura, Rafał Grupiński, Ryszard Milczewski-Bruno. Klub Literacki działał w CK Zamek do roku 2005, następnie przeniesiony został do Centrum Kultury „Dąbrówka” w Poznaniu. Od 1998 roku kontynuuje redagowanie i wydawanie kwartalnika literackiego „Protokół Kulturalny”. W CK Zamek wydawał serię „Zamkowe Arkusze Literackie” oraz liczne almanachy, m.in. „Arkusz 2004”, „Arka” tom 1 i 2, „Na końcu świata albo języka”.

Inicjator Ogólnopolskich Konkursów Wierszy: „O Laur Klemensa Janickiego”, „Zielone Pióra”, „Młode Pióra”, „Pierścień Dąbrówki”. Juror licznych konkursów literackich. W Radio Emaus prowadzi cykliczną audycję „Pocztylion literacki”. Wiceprzewodniczący Rady Krajowej KKMP przy ZG ZMW w Warszawie. Przewodniczący KKMP Wiry przy ZW ZMW w Poznaniu. Autor wielu tomów wierszy, a także książki dla dzieci. Publikacje m.in. na łamach „Twórczości”, „Kultury”, „Kresów”, „Zeszytów Poetyckich”, „W drodze”, „Opcji” oraz e-tygodnika Pisarze.pl.

Bożena Łuczak - Z zawodu fizjoterapeutka. Pomysłodawczyni i realizatorka wielu nagrodzonych projektów z zakresu rehabilitacji i terapii. Współpracuje z MBP w Lesznie od trzech lat. Jest inicjatorką i animatorką spotkań w MBP pt. Środy z poezją kawy oraz Czytając Siebie - Laboratorium Sztuki i Ruchu. Miłośniczka niekonwencjonalnej sztuki i literatury. W trakcie swoich spotkań uczy jak w niezwykły sposób spojrzeć na swoją codzienność.