Aktualności Dodano: 15 Listopada 2018

"Jest taka Droga" - spotkanie z Lidią Matuszewską

Data rozpoczęcia: 2018-11-15 18:00
Data zakonczenia: 2018-11-15 20:00

Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie serdecznie zaprasza na spotkanie pt. "Jest taka Droga" z red. Lidią Matuszewską, dziennikarką gazety "ABC" i portalu leszno24.pl, która opowie o pieszej, miesięcznej podróży Drogą św. Jakuba. Spotkanie odbędzie się 15 listopada 2018 r. o godz. 18.00 w Bibliotece Ratuszowej. Wieczór odbywa się w ramach cyklu "Wokół globusa".

Jest taka droga i jest taki czas, w których człowiek jest prawdziwie spokojny, prawdziwie szczęśliwy. Idzie sam, ale ani przez chwilę nie czuje się samotny. To pradawny szlak pielgrzymkowy do Santiago de Compostela - szlak świętego Jakuba. Po hiszpańsku nazywany po prostu Camino. Byłam tam. Opowiem Wam, jak tam dojść. Jak dojść do Santiago i jak dojść do wnętrza własnej duszy - zachęca red. Matuszewska.

Droga św. Jakuba - nazywana często także po hiszpańsku Camino de Santiago - szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. W katedrze tej, według przekonań pielgrzymów, znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła. Nie ma jednej trasy pielgrzymki, a uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków. 

Istniejąca od ponad tysiąca lat Droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy. Według legendy ciało św. Jakuba przewieziono łodzią do północnej Hiszpanii, a następnie pochowano w miejscu, w którym dziś znajduje się miasto Santiago de Compostela. Droga oznaczona jest muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów, i żółtymi strzałkami.