Aktualności Dodano: 11 października 2020

Karo Glazer w Bibliotece Jazzu

Data rozpoczęcia: 2020-10-11

10 października 2020 r. Bibliotekę Ratuszową wypełniła muzyka niezwykłej artystki - Karo Glazer. W atmosferze Nocy Bibliotek można było usłyszeć utwory, które zaangażowały publiczność w zupełnie nowy sposób.

Karo Glazer – wulkan wokalnej kreacji, jedna z najoryginalniejszych artystek jazzowych ostatnich lat. Wirtuozerka głosu i kreatorka nowych brzmień, konsekwentnie tworząca swój własny, unikalny, muzyczny język. Lars Danielsson mówi o niej, że jest jedną z najbardziej utalentowanych młodych wokalistek jazzowych jakie słyszał od lat, a Mike Stern dodaje: „Karo jest absolutnie fantastyczna!” Rzeczpospolita po wydaniu “Crossings Project” oświadczyła: „Tak narodziła się nowa nadzieja polskiej wokalistyki jazzowej. Nazywa się Karo Glazer i warto się tym nazwiskiem pochwalić w towarzystwie. Nie słuchaliście? Posłuchajcie koniecznie. To nasz najlepszy, rozśpiewany atut eksportowy.” Okazja do posłuchania nadarza się tego roku w jazzowym Lesznie.

Jest wokalistką przywiązującą ogromną wagę do improwizacji oraz odważnym eksploratorem. Swój głos przemieniła w instrument o nieprzeciętnych możliwościach, w czym pomaga jej 4-okatawowa skala głosu oraz niezwykła wyobraźnia muzyczna. Jej zainteresowania muzyczne nie znają granic, jednak w jej twórczości można usłyszeć wyraźne wpływy takich artystów jak: Joe Zawinul, Bobby McFerrin, Jan Garbarek, Richard Bona czy Joni Mitchell. Jak sama mówi, fascynują ją w muzyce dwa zagadnienia: istota rytmu i jego różnorodności oraz przestrzeń i możliwości jej kreacji, dlatego w jej kompozycjach można usłyszeć zarówno afrykańskie podziały rytmiczne, jak i skandynawskie pejzaże.

Koncert jest częścią projektu realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie pn. "Biblioteka Jazzu" dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Programu Partnerstwo dla Książki.