Aktualności Dodano: 08 Listopada 2019

Kim jest Olga Tokarczuk? Spotkanie z Karolem Maliszewskim

Data rozpoczęcia: 2019-11-08 17:00
Data zakonczenia: 2019-11-08 19:00

Kim jest Olga Tokarczuk? Co warto wiedzieć o jej twórczości? O tym wszystkich będzie można dowiedzieć się 8 listopada br. podczas spotkania poświęconego noblistce. Gościem Biblioteki Ratuszowej będzie Karol Maliszewski, poeta, krytyk literacki, przyjaciel pisarki. Zapraszamy wszystkich, którzy cenią sobie książki Olgi Tokarczuk, oraz tych, którzy dopiero chcieliby poznać jej dorobek. Początek o godz. 17:00, wstęp wolny.  

Olga Tokarczuk jest jedną z najbardziej znanych i cenionych współczesnych polskich autorek. W dorobku ma kilkanaście książek, wśród nich:  „Prawiek i inne czasy”, „Dom dzienny, dom nocny”, „Bieguni”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, „Księgi Jakubowe”. Jej twórczość wielokrotnie była nagradzana zarówno przez czytelników, jak i jurorów, m.in. Literacką Nagrodą Nike. W świecie głośno zrobiło się o pisarce za sprawą powieści „Bieguni", za którą otrzymała International Booker Prize 2018. 10 października br. był historyczną chwilą dla polskiej literatury. Do zaszczytnych nagród przyznanych Oldze Tokarczuk dołączyła ta najważniejsza - Literacka Nagroda Nobla. Akademia Szwedzka doceniła jej twórczość za „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia”. Tym samym autorka dołączyła do grona polskich noblistów, w którym są już: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.  

O drodze pisarskiej Olgi Tokarczuk oraz o tym, jaką osobą jest prywatnie opowiadać będzie Karol Maliszewski – poeta, prozaik, krytyk literacki, założyciel Noworudzkiego Klubu Literackiego „Ogma”, nominowany do NIKE za zbiór krytyk literackich „Rozproszone głosy. Notatki krytyka”, pracownik Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Karol Maliszewski poznał Olgę Tokarczuk jeszcze zanim wydała pierwszą książkę, przyjaźnią się od lat. Od 2015 r. wspólnie organizują i prowadzą noworudzki Festiwal „Góry Literatury”.