Aktualności Dodano: 07 lutego 2020

"Kolekcjonerzy"

Data rozpoczęcia: 2020-02-07
Data zakonczenia:

Andrzej Winiszewski, dziennikarz muzyczny, autor setek audycji radiowych a przede wszystkim wielki pasjonat i niekwestionowany znawca muzyki jazzowej tworzy film, który już teraz w świecie jazzowym robi karierę. Dokument zatytułowany „Kolekcjonerzy” prezentuje ideę narodzin niezwykłego archiwum jazzu, które powstanie w nowej siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie przy pl. Metziga.

Film, który właśnie wchodzi w fazę realizacji, stanowi wizytówkę całego przedsięwzięcia. Jego punktem wyjścia i istotą wszystkich działań  jest fakt, że dwóch największych kolekcjonerów i dokumentalistów jazzu - Jerzy Reich i Adam Jagodziński postanowiło przekazać naszej Bibliotece swoje, gromadzone na przestrzeni kilkudziesięciu lat, zbiory. To unikalna dokumentacja fonograficzna i  nie tylko, obejmująca m.in. płyty, archiwalia, czasopisma, książki, pamiątki… Za jakiś czas z ich dorobku będą mogli korzystać wszyscy zainteresowani. Umowę o przekazaniu kolekcji podpisano podczas obchodów 70-lecia MBP.

Film realizowany we współpracy z liveproduction.pl., prezentowany będzie m.in. na kilku jazzowych festiwalach w kraju. Dziś pokazujemy Państwo trailer. Warto go obejrzeć, by zobaczyć, jak Leszno staje się centrum historii jazzu i ważnym ośrodkiem promującym ten rodzaj muzyki.