Aktualności Dodano: 29 stycznia 2018

Koncert kolęd w Galerii Lochy

Data rozpoczęcia: 2018-01-29

Koncert kolęd w wykonaniu zespołu Mus Trio i Sary Kicińskiej odbył się wczoraj w Galerii Lochy. Muzykę do utworów skomponował Przemek Maćkowiak. Autorami słów byli Sabina Klak i Gabriel Roszak, którzy prowadzili wczorajsze spotkanie. Galeria Lochy na dług przed rozpoczęciem szczelnie wypełniła się naszymi czytelnikami. Nie powinno to jednak dziwić, utwory zaprezentowane w trakcie wieczoru cechował bardzo wysoki poziom artystyczny.

Sabina Klak  – poetka i autorka tekstów piosenek. Zadebiutowała w 1998 roku tomikiem „ Refleksje”.Od tamtego czasu wydała kilka kolejnych zbiorów wierszy: „ A ponieważ wiem kim jestem”,„ Podyktowane”,  „ Bujać w obłokach” i „ Kwiat wycięty z Raju”. Spotkania autorskie z Sabiną Klak najczęściej powiązane są z muzyką. Sara Kicińska wraz z zespołem MUS – Trio wykonuje piosenki do tekstów autorki i kompozycji Przemysława Maćkowiaka. Występują w okolicznych placówkach kulturowo-oświatowych, ale prezentowali też swoją twórczość w Częstochowie, we Wrocławiu, oraz w legendarnej Piwnicy pod Baranami w Krakowie. Wiersz Sabiny Klak zatytułowany „ Światło w Piwnicy” był deklamowany na obchodach 20 rocznicy śmierci Piotra Skrzyneckiego. Poezja autorki wyzbyta jest zbędnego blichtru, ale to skłania do refleksji.  Przenosi czytelnika do metafizycznej głębi, w której zawarte są ludzkie uczucia. To podróż do świata abstrakcji, w którym czytelnik może zweryfikować percepcyjne wartości.

Gabriel Roszak – poeta, prozaik, regionalista, popularyzator obyczajów i gwary poznańskiej, inicjator wielu społecznych przedsięwzięć. Mieszka w Rydzynie. Od 1975 r. związany z leszczyńskim środowiskiem literackim. Współtwórca Klubu Młodych Twórców i Wojewódzkiego Klubu Literackiego działającego przy WDK.   W ramach działalności spotykano się cyklicznie w piątkowe popołudnia z poetami i pisarzami środowiska poznańskiego w piwnicach ówczesnej WBP (obecnie „Galeria Lochy” MBP), przy ulicy Bolesława Chrobrego 3. Autor monografii Saga Rodu Roszaków (2009), pięć lat później wydał tom wierszy i żartów literackich „Z okna mojego życia”. W 2015 r. ukazał się tomik poezji pisany gwarą poznańską „Kyndyj nasze łejce, dziadyj i pradziadyj…”, a w 2016 r. wiersze dla dzieci „W leśnej operze”. Twórczość swą prezentował m.in. w audycjach „Pocztylion literacki”, emitowanych w radiu EMAUS, a także w prasie, w tym „Zeszytach Literackich” Leszczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury, którego jest sekretarzem. Za swoją twórczość był nagradzany i wyróżniany. W 1978 r. z rąk Łucji Danielewskiej otrzymał „Różę Poezji” za nowatorskie poszukiwania warsztatowe podczas Jesieni Poetyckiej w Pawłowicach. Za cykl wierszy poświęcony rodzinnej wsi Skoraszewice otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Konfrontacje” (2012).

Sara Kicińska – wokal, śpiewa od dziecka, laureatka wielu konkursów wokalnych, charyzmatyczna wokalistka o ciepłej barwie głosu, z dużym poczuciem humoru, ceniąca kontakt z publicznością, miłośniczka jazzu, gospel, a także muzyki klasycznej.

Członkowie zespołu MUS – Trio :
Przemysław Maćkowiak – założyciel zespołu, gitarzysta, kompozytor, nauczyciel. Gra również w formacji Dr Macki Band i Sunday Morning.

Hubert Samelczak – perkusista, nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej im. Romana Maciejewskiego w Lesznie.

Iuri Gaspar – piano, był nauczycielem w Big Band – Escola de jazz Barreiro  w Portugalii.