Aktualności Dodano: 16 kwietnia 2020

Konkurs literacki "Inspirowane słowem". Są już zwycięzcy

Data rozpoczęcia: 2020-04-16
Data zakonczenia:


"Inspirowane słowem" to kolejny mały konkurs literacki organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Lesznie. Spróbujmy pobawić się słowem w sposób twórczy. A zatem zapraszamy do zabawy.

Konkurs nasz potrwa do 30 kwietnia 2020 r.  Spróbujmy wspólnie napisać tzw. dziennik przyszłości. Nasza wyobraźnia jest nieograniczona, a zatem możemy wymyślić to, jak będzie wyglądał nasz dzień za 5 lat. Poniżej podajemy przykładowy wpis/notatkę do takiego dziennika.
 

16 kwietnia 2025 r.
Wyszedłem dziś rano na spacer, by poobserwować osiedle na którym mieszkam. Zresztą robię to codziennie. W kieszeni noszę zawsze podręczny rejestrator dźwięków. Przez ostatnie miesiące nasze blokowisko stało się istnym ptasim targowiskiem. A zatem codziennie o 7.30 ustawiam rejestrator na ławce i nagrywam dwuminutowy ptasi "spot". Jeszce nie tak dawno śpiew ich był tylko tłem dla szumu przejeżdżających ulicą samochodów. A teraz? Nagrywany rejestratorem dźwięk brzmi krystalicznie czysto i nie muszę montować go i czyścić w programie. I w ten sposób od kilkunastu miesięcy tworzę bibliotekę ptasich rozmów na moim osiedlu. Kiedyś to przetłumaczę... chociaż po co to robić. Zaimplementowanie ptasich rozmów w umysłach ludzkich przyszło dość szybko od kiedy media zeszły do podziemia. I utworzyła się "medialna partyzantka". Raz po raz ten i ów dziennikarz próbuje pod osłoną nocy wrzucić jakiegoś "newsa". Ale niewielu rozumie dziś tą mowę, hermetyczną i skostniałą - mowę informacji medialnych. W cenie dziś był Arystoteles. Zresztą uruchomił całą sieć swoich szkół. Przekształcił troszeczkę profil nauczania i zgodnie z nową zasadą perypatetycy - ludzie lubiący przechadzać się w czasie rozmowy - zostali zastąpieni... tymi którzy lubią biegać podczas swoich rozmów. Gadałem dziś ze Stagirtą i pytam: mistrzu, a jak nazwiesz tą swoją nową szkołę? Usłyszałem w odpowiedzi: a czy wszystko trzeba nazywać? Czy nazywając nie zamykamy rzeczywistości w słowach? Czy wszystko musi mieć swoją nazwę? Żyjemy w świecie desygnatów...
Dobrze. Póki co moje myślenie - zbyt głośne - zagłusza osiedlowe ptaki.


 
Nie jest ważna długość tekstu. Nie jest ważna jego forma. Opowiadanie, esej, wiersz, kilkuzdaniowa notatka, jedno zdanie. Ale ważne są nasze emocje, nasza wyobraźnia.
Każdy z uczestników może przesłać do 14 prac (tyle dni zostało do zakończeniu konkursu). Prace należy nadsyłać na adres: promocjabiblioteka@gmail.com. W temacie e-maila prosimy zaznaczyć. "Dziennik przyszłości" oraz datę, której dotyczy wpis. Tekst może być napisany w jakimkolwiek edytorze tekstu, lub jako wiadomość e-maila.
 
Prace można podpisywać imieniem i nazwiskiem, można też zachować anonimowość. Ważne jest aby była to nasza praca, autentyczna, nie kopiowana z internetu. Prace można nadsyłać na bieżąco - jednak nie później niż do 30 kwietnia 2020 r.



Nagrody w konkursie literackim otrzymują:
DOROTA BUKOWSKA
MARIANNA TOMASZEWSKA
FILIP KACZMAREK
ANNA BIEGAŃSKA
IZABELA MOCHALSKA 

Z osobami, które wygrały skontaktujemy się pocztą e-mail.