Aktualności Dodano: 11 października 2020

"Król chłopów" wzbogacił gospodarzy

Data rozpoczęcia: 2020-10-11
Data zakonczenia:

Był Wielkopolaninem z krwi i kości - urodził się w Słupi, niewielkiej miejscowości położonej obecnie w gminie Kotlin niedaleko Jarocina. Rok jego urodzenia – 1815 – można uznać za symboliczny. Maksymilian przyszedł na świat 11 października, a kilka miesięcy wcześniej zakończył się kongres wiedeński, czyli ważne historyczne wydarzenie mające zaprowadzić w Europie nowy ład.

Jako mały chłopiec słuchał opowieści ojca o dziejach Wielkopolski, a jego rodzina miała kontakt z uczestnikami wojen napoleońskich i insurekcji kościuszkowskiej. Być może właśnie te okoliczności ukształtowały młodego chłopca i w przyszłości doprowadziły do tego, że sam pomagał uczestnikom innego zrywu niepodległościowego – powstania styczniowego.

Maksymilian Jackowski nie ukończył poznańskiego Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu. Został wcielony do pruskiej armii, a kiedy opuścił jej szeregi, trafił do Turwi. W tamtejszym majątku gen. Dezyderego Chłapowskiego praktykował w zakresie nowych technik rolnych. Po latach różnych doświadczeń i pobycie na Podolu wrócił w rodzinne strony, do Wielkiego Księstwa Poznańskiego, gdzie kupił majątek w powiecie średzkim.

Najistotniejszym wątkiem w działalności Jackowskiego było podnoszenie świadomości ekonomicznej wśród chłopów. Dzięki niemu warstwa ta dowiedziała się, jak gospodarować, aby poprawić swoją sytuację materialną. Jackowski rozwijał także kółka rolnicze. Z tego powodu nazywano go "królem chłopów". Jackowski zmarł w 1905 roku w Poznaniu.

Materiały poświęcone M. Jackowskiemu znajdziesz w licznych opracowaniach dostępnych w Leszczyńskiej Bibliotece Cyfrowej. Przeczytasz o nim m.in. w "Przyjacielu Ludu".

Łukasz Domagała