Aktualności Dodano: 29 kwietnia 2020

Lepsza książka czy film?

Data rozpoczęcia: 2020-04-29
Data zakonczenia:

Z raportu opublikowanego przez Bibliotekę Narodową wynika, że czytelnictwo w Polsce ma się nienajgorszej. Tendencja spadkowa została trwale zahamowana, a cieszyć może niewielki wzrost deklaracji czytelniczych. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest, jak można przeczytać na stronie BN, podsycanie zainteresowań literackich przez ekranizacje i seriale. 

I rzeczywiście, ubiegły rok przyniósł wiele produkcji filmowych opartych na opowieściach zaczerpniętych z książek: „Ciemno, prawie noc” Joanny Bator, kultowe „Małe kobietki” na podstawie Louisy May Alcott czy kolejna z licznych ekranizacji prozy Stephena Kinga, który niezmiennie wysoko plasuje się w rankingu. Kino obficie, chętnie i często czerpie z literatury, a związki miedzy tym wyjątkowym duetem są sprawą fascynującą i nieoczywistą. Istnieją przecież świetne filmy na podstawie całkiem przeciętnych książek i odwrotnie, słabe produkcje na podstawie arcydzieł.

Tematem na dziś w naszym „Przewodniku po literaturze online” będą więc adaptacje i ekranizacje. W internecie dostępnych jest wiele filmów, m.in. przeniesione na ekran lektury szkolne, a więc produkcje oparte o dzieła uznane z różnych powodów za ważne dla literatury. Wiemy, że tegoroczne matury się odbędą, znamy terminy, może więc warto przypomnieć sobie co nieco. Tym bardziej, że wypożyczanie książek na zewnątrz jeszcze jest niemożliwe. Przybliżamy miejsca, gdzie za darmo i legalnie można z nimi obcować.

 

Vod.tvp.pl – lektury na ekranie, które można do woli oglądać, m.in. „Chłopi”, „Hamlet”, „Mistrz i Małgorzata”, „Lalka”, „Nad Niemnem”…

https://vod.tvp.pl/kolekcja/lektury-na-ekranie,47077909

Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej - posiada jedno z największych archiwów filmowych w Europie, które obejmuje bogatą kolekcję filmów fabularnych, dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych, a także zbiory okołofilmowe

https://repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/node/10729

Ninateka –  znajduje się tu wiele utworów do słuchania i oglądania, m.in. „Potop”, „Pan Wołodyjowski

https://ninateka.pl/artykul/lektury-szkolne-do-sluchania-i-ogladania

 Adapter – internetowe kino utworzone przez Fundację Katarynka i jednocześnie pierwszy w Polsce serwis z filmami dla niewidzących i niesłyszących. Obejrzeć można m.in. „Dzieci z Bullerbyn”, „Akademię Pana Kleksa”, „Popiół i diament”, „Panny z Wilka”

https://adapter.pl/kategoria/adapter-w-szkole/adaptacja-filmowa/?post_type=adapter_in_school