Aktualności Dodano: 03 kwietnia 2020

Kwarantanna z biblioteką

Data rozpoczęcia: 2020-04-03
Data zakonczenia:

Najnowsze badania dowodzą, że czytanie ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie. Skutecznie obniża poziom stresu, już podczas pierwszych minut, redukując go o ponad 60 %. Wiemy też że czytając nie tylko podnosimy nasze kompetencje, ale również kształtujemy emocje, umiejętność współodczuwania i nawiązywania kontaktów. Kolejny raz możemy przekonać się, jakim dobrodziejstwem jest dostęp do możliwości czytania w trudnych dla nas chwilach.

Czas kwarantanny
Zamknięte szkoły i brak dostępu do edukacji przedszkolnej nie musi być czasem straconym. Przeciwnie, jest to doskonała okazja do rozwijania swoich zainteresowań, zaległości czytelniczych, czy popracowania nad relacjami z naszymi dziećmi. Czasu jest dużo i naprawdę warto go wykorzystać. To są te niepowtarzalne chwile, kiedy możemy pobyć z dziećmi tak na serio. I jest to działanie dobroczynne dla obu stron. Dziecij uwagi potrzebują teraz szczególnie i my dorośli też, żeby odciąć się od całego szumu informacyjnego. Głośne czytanie, wspólne szukanie lektur, zaglądanie do książek, oglądanie ilustracji skutecznie buduje więzi zatracane gdzieś w całotygodniowym biegu. Jest to również szansa, żeby naszym starszym pociechom, przysłowiowe zaliczanie lektury nie kojarzyło się z nudą i utartą rutyną. Trafiła się niepowtarzalna okazja, żeby tak małym nakładem uczynić dla siebie nawzajem tak wiele.

#TerazCzasNaCzytanie
Biblioteka choć fizycznie zamknięta, nadal działa, zachęca do czytania i wspiera inicjatywy czytelnicze. „Teraz Czas Na Czytanie” to hasło Fundacji Powszechnego Czytania, która namawia do wykorzystania danego czasu poprzez kontakt z książką. - Dzieci, nawet najmłodsze, doskonale wyczuwają nasze emocje. Obecne przekazy medialne oraz fakt odwołania zająć w przedszkolu i szkołach, brak kontaktu z rówieśnikami, wszystko to podminowuje w dzieciach poczucie bezpieczeństwa. Wspaniałym sposobem na odwrócenie tej tendencji będzie wspólne czytanie i rozmowa. Skorzystajmy mądrze z tego wspólnego czasu w domu, którego oczywiście nie planowaliśmy, ale który można przekuć na sukces. Gorąco zachęcam, by znaleźć czas na wspólne czytanie i rozmowę z dziećmi, z korzyścią dla dziecka i nas samych - podkreśla profesor Piotr Albrecht, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Ze wsparciem tej akcji wyszła także platforma czytelnicza Legimi udostępniając za darmo ebooki dla dzieci i młodzieży. W okresie, kiedy fizyczny kontakt z biblioteką jest ograniczony, to oferta bardzo atrakcyjna i warta wykorzystania. -To, jakie skutki psychiczne przyniesie kwarantanna, w ogromnej mierze zależy od nas, dorosłych. Zachęcamy do czytania z dziećmi książek w tym czasie. Czytanie uspokaja – zarówno nas jak i dzieci; co więcej – ten niewielki wysiłek rodzica bardzo istotnie podnosi poczucie bezpieczeństwa dzieci. Wspaniałym efektem ubocznym będzie budowanie kompetencji emocjonalnych, społecznych i poznawczych dzieci, co stanowi fundament sukcesu w szkole. Warto skorzystać z tej niełatwej okazji, by przekuć kryzys na wielką wartość – przekazała Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania.

Biblioteka bez wychodzenia z domu
Także Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała dla swoich czytelników ofertę specjalną Zapraszamy młodzież szkolną do korzystania z zasobów Leszczyńskiej Biblioteki Cyfrowej. Znajdują się w niej publikacje książkowe, dzieła historyczne, poezja oraz znaczny zbiór czasopism regionalnych z zasobów własnych oraz innych bibliotek w regionie. Unikalną propozycję leszczyńskiej biblioteki jest Żużlowa Biblioteka Cyfrowa, w której prezentowane są tematyczne zbiory MBP oraz Archiwum Państwowego w Lesznie, poświęcone najpopularniejszej w Lesznie dyscyplinie sportu.
Przygotowaliśmy też, między innymi dla młodzieży, wspólnie z Muzeum Okręgowym w Lesznie oraz Archiwum Państwowym Cyfrową Bibliotekę Niepodległości. W Bibliotece tej znajdą się wszystkie ważne dokumenty, fotografie, czasopisma, książki, wspomnienia związane ze 100-leciem powrotu Leszna do Polski. Z każdym dniem przybywać będą nowe, zdigitalizowane dokumenty, ilustracje i opracowania. Jeszcze do niedawna zamknięte w archiwach dokumenty teraz stają się ogólnodostępne dla czytelników. Z pomocą Leszczyńskiej Biblioteki Cyfrowej rodzice mogą swoim dzieciom pokazać , jak Leszno wyglądało przed odzyskaniem niepodległości. To historyczny, wirtualny spacer po ulicach i zakątkach naszego miasta, który możemy razem odbyć bez wychodzenia z domu.
Z myślą o uczniach szkół podstawowych i pierwszych klas szkół średnich proponujemy też lekturę książki wydanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie pt. „Pułapki czasu“, autorstwa leszczynianki Ewy Rosolskiej. Książka opisująca niezwykłe przygody dwójki uczniów w historycznej scenografii miasta cieszy się wielkim zainteresowaniem. Dla tych, którzy nie przeczytali książki i tych, którzy chcą sobie jej treść przypomnieć przygotowujemy wersję dźwiękową dwóch tomów „Pułapek czasu“. W najbliższym czasie na stronach internetowych biblioteki (www.mbpleszno.pl) ukazywać się będą kolejne części książki w formie audiobooka przygotowanego przez pracowników biblioteki. Każdego dnia zamieszane będą nowe odcinki i informacje związane z historią Leszna. To doskonała okazja do poznania historii naszego miasta, ale również wirtualnego odwiedzania zbiorów leszczyńskiej książnicy. Zapraszamy więc do biblioteki bez wychodzenia z domu.

Z życzeniami zdrowia dla wszystkich czytelników
Dyrektor oraz pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie