Aktualności Dodano: 25 Lipca 2019

Łaciata przygoda z biblioteką

Data rozpoczęcia: 2019-07-25
Data zakonczenia:

Jak żyli nasi przodkowie, co jedli, gdzie spali i jak się bawili – tego wszystkiego można się było dowiedzieć podczas wycieczki krajoznawczej do wioski tematycznej „Łaciata Wieś” w Pogorzeli.  Na uczestników czekało wiele atrakcji, m.in. zwiedzanie wiejskiej zagrody czy Muzeum Rolnictwa i Sprzętu Wiejskiego, wypełnionego tajemniczymi sprzętami używanymi dawniej na wsi. Zgromadzono w nim około 200 eksponatów, znalezionych w domach i na strychach okolicznych mieszkańców, w tym: sprzęty kuchenne, obrazy, portrety ślubne, meble, urządzenia. Dzieci dowiedziały się, jak dawniej wyglądało kino domowe, jakie urządzenie spełniało rolę mp3 i co to jest kierzynka.

Najprzyjemniejszą częścią pobytu była zabawa na świeżym powietrzu, wśród pól pachnących skoszonym zbożem. Dużo radości sprawiły  gry zespołowe i przede wszystkim dojenie sztucznej krowy oraz kozy. Nawet zamek dmuchany przegrywał konkurencję z tradycyjnymi formami rozrywki jak gra w piłkę czy skakanie w gumę.

W programie znalazły się warsztaty artystyczne. Gospodynie zaprosiły dzieci do malowania na porcelanie.  Kubki na mleko, ozdobione według własnego pomysłu, świetnie sprawdziły się jako pamiątka z wyprawy.

Wycieczkę wzbogaciła wizyta w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu. Tam na młodych odkrywców czekał magiczny teatrzyk kamishibai, interaktywne książki i gry planszowe.