Aktualności Dodano: 01 Listopada 2020

Leczył i operował ludzi w górach Ałtaj

Data rozpoczęcia: 2020-11-01
Data zakonczenia:

Czytelniku, może skłonić Cię do refleksji nazwisko lekarza, które brzmi obco. Ale niech Cię to nie zwiedzie. Rodzina medyka wywodziła się z Niderlandów, a Fiweger jest spolszczonym odpowiednikiem nazwiska Vieweger. Viewegerowie do Polski przybyli w wyniku prześladowań.

Wiktor Feliks Fiweger przyszedł na świat 1 listopada 1865 roku. Jego ojciec był znanym w Warszawie dyrektorem gimnazjum. Wiktor ukończył medycynę na Uniwersytecie Warszawskim, ale nie mógł robić kariery medyka w ówczesnym Królestwie Polskim, czyli na polskich ziemiach zaboru rosyjskiego. Przeszkodziła mu w tym przynależność do Polskiej Partii Socjalistycznej.

Praktykował najpierw na Lubelszczyźnie, później na terenach dzisiejszej Ukrainy. W roku 1904 został wysłany w charakterze lekarza na wojnę między Rosją a Japonią, następnie osiadł na dalekiej Syberii, gdzie został lekarzem kolejowym.

Jeszcze w czasach warszawskich ożenił się z Marią Majewską. Na Syberii odnalazł swoich teściów, zesłanych tu po powstaniu styczniowym. Tam też sprowadził swoją najbliższą rodzinę. Jego umiejętności zostały dostrzeżone przez miejscową ludność. Leczył i operował mieszkańców Ałtaju. Później zamieszkał w Krasnojarsku, gdzie pomagał Polakom wygnanym z kraju.

Kiedy w Rosji wybuchła wojna domowa (1919-1920), na Syberii został lekarzem wojskowym. Jeden z jego synów zginął w walkach, drugi dostał się do niewoli. W końcu członków rodziny ewakuował przez Syberię na statek do Polski. To była długa droga, ale tym sposobem udało mu się przedostać z najbliższymi do Gdańska.

W okresie II Rzeczypospolitej był lekarzem w Jarosławiu, Mińsku Mazowieckim, a następnie w Lesznie. Zmarł 5 grudnia 1938 roku.

- Rasowy Polak, gorący patriota - tak na początku lat dziewięćdziesiątych minionego wieku wspominał W. Fiwegera na łamach leszczyńskiej prasy Jan Florek.

Córką dr. Fiwegera była dr Kazimiera Szpunarowa (lekarka i poetka), a jego zięciem prof. Julian Szpunar (m.in. nauczyciel gimnazjum w Lesznie). Poświęcona im w Lesznie uliczka znajduje się między ulicą 55 Pułku Piechoty a Jana III Sobieskiego, obok piekarni.

Dr. W. Fiwegera zaznaczono na zdjęciu.

Łukasz Domagała