Aktualności Dodano: 05 stycznia 2021

Leszczyńskie biblioteki przodują w wypożyczeniach książek

Data rozpoczęcia: 2021-01-17

Spośród byłych miast wojewódzkich położonych na terenie Wielkopolski bijemy na głowę większych od siebie - mimo upływu lat i ciągle zmieniających się technologii czytelnicy w Lesznie wiedzą, jak ważne jest obcowanie z papierową książką.

Korzystne dla Leszna wskaźniki czytelnictwa zostały zaprezentowane w raporcie "Kalisz, Konin, Leszno, Piła, Poznań w liczbach 2010-2019", opublikowanym pod koniec 2020 roku przez Urząd Statystyczny w Poznaniu. Wprawdzie dokument nie przedstawia ogólnej tendencji, lecz wycinek dotyczący bibliotek publicznych, ale już na tej podstawie można wyprowadzić wniosek, że w Lesznie się czyta i to dużo.

Ze statystyk wynika, że liczba bibliotek publicznych wraz z filiami jest w Lesznie taka sama jak w rozleglejszym i ludniejszym Koninie. Jednak to u nas na każde 1000 mieszkańców przypada aż 250 czytelników. Pod tym względem Leszno dystansuje wszystkie ujęte w raporcie byłe miasta wojewódzkie.

Niezmiennie wysoko leszczyńskie biblioteki plasują się pod względem liczby wypożyczeń książek na jednego czytelnika. Co prawda od 2010 roku wskaźnik ten się pogorszył w całym województwie, ale i tak przeciętny czytelnik wypożycza w Lesznie średnio 22 książki rocznie. To również wynik lepszy niż w innych byłych miastach wojewódzkich.

Warto podkreślić, że w Lesznie odnotowuje się korzystny stosunek liczby ludności (około 3000 osób) przypadającej na jedną placówkę biblioteczną. Oznacza to, że biblioteki nieodmiennie pozostają blisko swojego odbiorcy, zapewniając dostęp do zbiorów na wyciągnięcie ręki.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Szanownych Użytkowników, wciąż modyfikujemy biblioteczną ofertę i poprawiamy dostęp do naszych placówek. Z początkiem 2021 roku zwiększyliśmy liczbę tytułów prasowych w czytelni prasy zlokalizowanej w przyjaznych wnętrzach Biblioteki Ratuszowej. Jest to ukłon w stronę m.in. osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Więcej na ten temat przeczytasz w tej informacji. Prężnie działamy też w internecie, powiększając cyfrowe zbiory na platformie Leszczyńskiej Biblioteki Cyfrowej.

Dziękujemy za dotychczasowe zaufanie i zapraszamy do nas w 2021 roku.

Łukasz Domagała