Aktualności Dodano: 10 lipca 2020

Magiczny świat ilustracji Janusza Grabiańskiego

Data rozpoczęcia: 2020-07-15 12:00
Data zakonczenia: 2020-08-23 12:00

Jego ilustracje miały w sobie niewytłumaczalny urok, oczarowywały subtelnością i siłą gestu malarskiego. Niemal każdy zetknął się z nimi w dzieciństwie. Prace Janusza Grabiańskiego, znakomitego artysty, współtwórcy Polskiej Szkoły Ilustracji można oglądać w Galerii Dworcowej, Holu Biblioteki Głównej i w Stacji Biznes.

Janusz Grabiański (1929-1976) był artystą grafikiem, ilustratorem książek i serii wydawniczych, projektantem plakatów, reklam oraz znaczków pocztowych. Wiodącym nurtem jego twórczości były ilustracje do książek. Niespotykana lekkość w posługiwaniu się akwarelą pozwoliła mu stworzyć dzieła zupełnie wyjątkowe. Znany wszystkim wizerunek Sierotki Marysi czy Rogasia z Doliny Roztoki, to właśnie jego kreacje. Wśród najbardziej rozpoznawalnych ilustracji, które mocno zapisały się w powszechnej pamięci, są również prace stanowiące oprawę bestsellerowego, znanego wielu pokoleniom „Elementarza” Mariana Falskiego.

Warto poświęcić wakacyjny czas, by odwiedzić przestrzenie wystawiennicze i obejrzeć ilustracje, które wielu z nas wprowadzały w świat przeżyć, przygód i emocji literackich. Dorośli będą mogli powspominać, dla dzieci będzie to okazja do spotkania z najlepszą tradycją grafiki książkowej.

Wystawę z cyklu „Mistrz Ilustracji”, która towarzyszyła Poznańskim Targom Książki, oglądać można do 23 sierpnia w Bibliotece Głównej, do 10 sierpnia w Galerii Dworcowej i Stacji Biznes.