Aktualności Dodano: 21 Października 2019

Między palcami a ciszą

Data rozpoczęcia: 2019-10-21 9:00
Data zakonczenia: 2019-11-08 18:00

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do świata twórczości Aleksandry Sikorskiej, siedmioletniej dziewczynki z Góry, której pasją i sposobem wyrażania się jest malarstwo. Wystawa pt. „Między palcami a ciszą” czynna będzie od 21 października do 8 listopada br. w Filii Bibliotecznej nr 1 na Zatorzu. 8 listopada o godz. 17:00 odbędzie się finisaż z udziałem Anny Lisowiec – poetki inspirującej się pracami Oli oraz Dominika Sikorskiego, taty. 

Mała artystka maluje palcami, szyszkami, żołędziami, patykami, małymi zabawkami. Początkowo była to forma  wyciszenia i terapii przez sztukę, bo Ola jest dzieckiem autystycznym. Dzięki aktywności manualnej wyraża to co myśli i czuje, przekazuje bogactwo emocji. Z czasem zaczęto zauważać w pracach dziewczynki wartości artystyczne.  Z dużym wyczuciem łączy kontrastujące ze sobą kolory, bawi się złudzeniami optycznymi i skojarzeniami. Wiele jej obrazów sprawia wrażenie rzeźb z farby, dzięki licznym wypukłościom wynikającym z nakładania na siebie kolejnych warstw.

Siedmiolatka ma koncie kilkanaście indywidualnych wystaw, m.in. we Wrocławiu, Warszawie, Krotoszynie, Kobylinie. Pokazując prace, rodzice starają się opowiadać o autyzmie, nazywanych przez niektórych „zaburzeniem”, przez innych „intensywniejszym doświadczaniem otoczenia”. Propagują wiedzę, bo chcą, aby ludzie inaczej spojrzeli na problem niepełnosprawności, która może mieć różne oblicza, również piękna i radości.