Aktualności Dodano: 15 Września 2020

Mistrzyni powieści kryminalnej

Data rozpoczęcia: 2020-09-15
Data zakonczenia:

Gdy wokół szalały burze obu wojen światowych, pisarstwo było dla mnie istotnym sposobem ucieczki, możliwością zamknięcia się w przytulnym, kameralnym świecie opisywanych fabuł. Fabuł, które rządzą się prostymi prawami: małe raje burzyło przestępstwo. Zły był złym, Dobry dobrym. Morał był prosty – zło pokonać, winnych ukarać.

Agatha Christie

 

 

 

Agatha Christie 15.09.1890 – 12.01.1976, właśc. Agatha Mary Clarissa Miller Christie, najpopularniejsza autorka kryminałów i powieści obyczajowych, pisanych pod pseudonimem Mary Westmacott. Twórczyni najbardziej rozpoznawalnych bohaterów detektywistycznych fabuł jak Herkules Poirot i panna Marple. Dziś obchodziłaby swoje 130 urodziny.

 

 

"Pomysły moich powieści kryminalnych znajduję, zmywając. Jest to zajęcie tak głupie, że zawsze rodzi we mnie myśl o zabójstwie." – mawiała Christie. W rzeczywistości sporo musiało być tych zajęć ze zmywaniem, gdyż spod pióra pisarki wyszło ponad 90 tytułów powieści zarówno kryminalno-detektywistycznych, obyczajowych, jak i romansów.  Agatha Christie to również autorka mniejszych form prozatorskich oraz sztuk teatralnych. Bijąca rekordy pod każdym autorskim względem, jest najlepiej sprzedającą się autorką wszechczasów. Jej książki wydano w ponad miliardowym nakładzie
w przełożeniu na język angielski, zaś drugi miliard w tłumaczeniu na 45 języków obcych. Sztuka teatralna „Pułapka na myszy”, której premiera odbyła się w 1952 roku w Londynie, grana jest po dzień dzisiejszy. Odbyło się już ponad 20 tysięcy przedstawień tej sztuki, co pozwala zaliczyć ów tytuł do najdłużej nieprzerwanie granych sztuk w historii teatru.

 

Bogata twórczość Agathy Christie znajuje się w ksiegozbiorze Biblioteki. Zachęcamy do odwiedzin i wypożyczeń.

 

 

Źródło:

https://portalkryminalny.pl/encyklopedia/indeks-autorow/christie-agatha

https://pl.wikipedia.org/wiki/Agatha_Christie

http://agatha-christie.eu/2017/03/21/krotko-o-agacie-christie-skrocona-biografia/