Aktualności Dodano: 07 sierpnia 2020

„Moje książki i ja to jedno”

Data rozpoczęcia: 2020-08-07
Data zakonczenia:

Moje książki i ja – to jedno. Cokolwiek kiedy pisałam, udolnie czy nieudolnie, było wyrazem mego przekonania i nie mogłabym cofnąć żadnej z dawnych wypowiedzi. Sens życia i cel życia – hierarchia uczuć i obowiązków względem Boga i człowieka, utrwalone są we mnie dozgonnie.

Zofia Kossak

  

Zofia Kossak-Szczucka  ur. 8 sierpnia 1890 roku

w 130. rocznicę urodzin wspomnienie o powieściopisarce, publicystce, autorce powieści historycznych i zbiorów opowiadań dla dzieci i młodzieży, założycielce tajnych organizacji w okupowanej Polsce

 


Wywodziła się z niezwykłego rodu. Była wnuczką Juliusza Kossaka, bratanicą Wojciecha, kuzynką poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz pisarki Magdaleny Samozwaniec. Dzieciństwo i młodość spędziła na Lubelszczyźnie i na Wołyniu, gdzie przeżyła piekło rewolucji bolszewickiej. Wspomnienia z tamtego okresu spisała w "Pożodze”, jak sam mówiła „krwawej a zarazem złotej księdze Kresów””. Powieść, która okazała się wielkim sukcesem, uznawana jest za właściwy debiut literacki Zofii Kossak. Dziś najbardziej znanym dziełem pozostaje wielki, panoramiczny cykl „Krzyżowcy”.

Zofia Kossak była nie tylko pisarką, ale również wybitną humanistką i działaczką społeczną. Jednym z najważniejszych okresów jej życia był czas okupacji i aktywności konspiracyjnej.

Zasług Zofii Kossak wymienić można wiele. Redagowała podziemną prasę, odezwy i broszury. Z jej publicystycznymi wypowiedziami czytelnicy spotykali się na łamach wielu pism, między innymi „Polska żyje”, „Biuletynu Informacyjnego”, „Prawdy” (...). Działała jeszcze w Społecznej organizacji Samoobrony (SOS), przewodniczyła organizacji Unia Kobiet, a za pomoc Żydom została pośmiertnie uhonorowana medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, ponieważ to ona właśnie była autorką głośnej odezwy „Protest” i współzałożycielką Żegoty.

 

 

Książki Zofii Kossak znajdują się w księgozbiorze biblioteki. Zachęcamy do odwiedzin i wypożyczeń.

 

 

źródło:

Joanna Jurgała-Jureczka, "Zofia Kossak. Opowieść biograficzna", Warszawa 2014

„Polski słownik biograficzny”, t. XIV , Wrocław 1969.