Aktualności Dodano: 09 listopada 2017

"Mroczny świat PRL" - spotkanie z Ryszardem Ćwirlejem

Data rozpoczęcia: 2017-11-09
Data zakonczenia:

Spotkanie autorskie Ryszarda Ćwirleja odbyło się w środę 8 listopada 2017 r. w Salce Klubowej MBP w Lesznie. Wieczór zgromadził miłośników literatury kryminalnej. Dla miłośników kryminałów autor przygotował  znakomitą prezentację, za pomocą której przybliżył świat i historię kryminałów w Polsce.

Spotkanie odbyło się w ramach cyklu ”Literacka podróż przez dzieje Polski”. Program jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Cykl stanowi literacką podróż od średniowiecza po czasy współczesne. Od maja do listopada w przestrzeniach bibliotek w Lesznie oraz powiecie uczestnicy spotykają się z wybitnymi pisarzami oraz naukowcami, którzy opowiadają o epokach historycznych naszego kraju, odnosząc się przy tym do literatury.

Ryszard Ćwirlej skończył socjologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Był dziennikarzem w TVP Katowice, a póżniej w TVP Poznań. W latach 2010-2016 był zastępcą Redaktora Naczelnego poznańskiego Radia Merkury.

Przez krytyków uznawany jest za twórcę nowego gatunku literackiego – „kryminału neomilicyjnego”. Na podstawie swojej powieści „Ręczna robota” napisał 75–cio odcinkowy serial słuchowiskowy, zrealizowany przez Teatr Polskiego Radia dla radiowej Jedynki.

Trzykrotnie nominowany do nagrody ”Wielkiego Kalibru”. W 2015 roku jego powieść „Błyskawiczna wypłata” otrzymała nagrodę Kryminalnej Piły dla najlepszej miejskiej powieści kryminalnej 2014 roku.