Aktualności Dodano: 20 Listopada 2020

Nieprzeciętny nauczyciel z teatralnym zacięciem

Data rozpoczęcia: 2020-11-20
Data zakonczenia:

Na świat przyszedł 20 listopada 1920 roku w Lesznie, gdzie ukończył szkołę podstawową, a później Państwowe Liceum Pedagogiczne. Po zakończeniu II wojny światowej na terenie dzisiejszej gminy Krzemieniewo zajął się organizacją szkolnictwa. Mieszkał w Krzycku Wielkim i to - jak się wydaje - było dla niego najważniejsze miejsce na ziemi. W Krzycku właśnie, w wiejskiej szkole, został nauczycielem i powoli piął się po szczeblach nauczycielskiej kariery. Został kierownikiem, a później dyrektorem placówki. Stale inwestował w siebie, na przykład podejmując studia historyczne.

- Drogowskazem w jego pracy pedagogicznej była miłość do dzieci. Był przez nie szczerze lubiany i kochany oraz ceniony przez rodziców (...). Lekcje prowadził ciekawe i poglądowe, organizował liczne wycieczki, wychowywał dzieci w duchu miłości do kraju ojczystego i jego tradycji - tak napisał o Niedźwiedzińskim w "Przyjacielu Ludu" Stanisław Jędraś.

Dzisiaj powiedzielibyśmy, że Marian Niedźwiedziński "czuł szkołę". Był nauczycielem z powołania, który zdawał sobie również sprawę z tego, jak ważnym aspektem życia jest kultura. Na początku lat sześćdziesiątych minionego wieku założył Wiejski Teatr Poezji "Kalina", wówczas jeden z nielicznych w kraju.

Pisał artykuły, pamiętniki, pełnił również funkcję prezesa Leszczyńskiego Towarzystwa Kulturalnego. Za swoją działalność otrzymał liczne odznaczenia, łącznie z Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 2 listopada 1984 roku. W tym miesiącu obchodzimy 36. rocznicę jego śmierci oraz 100. rocznicę urodzin.

Łukasz Domagała

Grafika: A. Suchanecki