Aktualności Dodano: 07 października 2019

Noc Bibliotek 2019

Data rozpoczęcia: 2019-10-07
Data zakonczenia:

Czy fotografia ma coś wspólnego z książkami? Przekonaliśmy się o tym 5 października 2019 podczas Nocy Bibliotek w Lesznie. Noc Bibliotek rozpoczęła się od wernisażu  wystawy pt. "Literackie postacie wychodzą z książek". 

- To unikatowy projekt w skali kraju, który zrealizował Leszczyński Klub Fotograficzny - o wystawie mówi Andrzej Przewoźny z Miejskiej Biblioteki Publicznej. - Projekt wykonało siedemnastu członków klubu. Każda sesja fotograficzna wiązała się z wybranymi przez nich książkami. Zdjęcia powstawały wśród regałów z książkami, na strychu biblioteki, w Galerii Lochy, nawet jedna z łazienek odegrała swoją rolę podczas zdjęć do "Małej Syrenki". Stworzenie wystawy okazało się dużym przedsięwzięciem.

- W jednej z sesji udział wzięli zaprzyjaźnieni członkowie grupy rekonstrukcyjnej. Na potrzeby zdjęć do książki o "Śpiącej królewnie" wypożyczyliśmy trumnę. Kiedy potrzebowaliśmy klucza do bram miasta użyczył nam go antykwiariusz Janusz Skrzypczak. Czterokrotnie dymiliśmy w bibliotece.  Do sesji z Damą Kier scenografię budowaliśmy przez prawie trzy godziny - o projekcie opowiada A. Przewoźny. 

Wystawa to 68 wielkoformatowych fotografii. Na zdjęciach można  zobaczyć m.in. Hamleta i Pana Kleksa, Damę Kier z "Alicji w Krainie Czarów", Harrego Pottera, Scarlet O`Harę z "Przeminęło z wiatrem". Ekspozycja ma być prezentowana w wielu bibliotekach w Polsce.

Wystawie towarzyszyły konkursy dla dzieci i dorosłych. Z wystawą powiązane były bajkowe scenerie zdjęciowe, które były rozmieszczone w czterech miejscach biblioteki. Uczestnicy Nocy Bibliotek mogli fotografować się na ich tle.

- Otwarliśmy wirtualne studio tatuażu historycznego - mówi A. Przewoźny. - Mamy w swoich zbiorach książki Jana Jonstona, które poświęcił przyrodzie, z mnóstwem grafik, które wyświetlaliśmy na twarzach i postaciach ludzi.

Teatr cieni posłużył rozwijaniu dziecięcej wyobraźni. 

- Pokazaliśmy że używając tylko latarki i tła można świetnie się bawić w tworzenie scenek - dodaje A. Przewoźny.

W Noc Bibliotek w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży odbyły się warsztaty z Pracownią z Wyobraźnią, na których powstały magiczne przedmioty, a także warsztaty kaligraficzne i do stoiska bookcrossingu. (jrs)