Aktualności Dodano: 08 maja 2020

Nowa publikacja regionalna

Data rozpoczęcia: 2020-05-08
Data zakonczenia:

Książka wydana właśnie przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Lesznie nosi tytuł „Jadwiga Wiktoria Mondelska. Zasłużony pedagog i dyrektor szkoły”. To kolejna interesująca publikacja spod pióra Stanisława Jędrasia, dra nauk geograficznych, długoletniego nauczyciela, wychowawcy wielu pokoleń leszczynian, byłego wicedyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych, autora i współautora kilkuset publikacji dotyczących regionu leszczyńskiego. Z pewnością przyczyni się do pogłębienia wiedzy o szkolnictwie międzywojennego Leszna. Dlaczego jego zdaniem Jadwiga Mondelska zasłużyła na pamięć?

W czasach obecnych występuje ogromne zapotrzebowanie na dobre wzorce osobowe. Zresztą tak było zawsze, ale dokonujące się współcześnie przemiany w Polsce i świecie stwarzają  taką potrzebę w szczególności. Prezentowanie dobrych wzorców jest nieodzowne dla wychowania przyszłych pokoleń – pisze autor we wstępie.

Jadwiga Mondelska w okresie międzywojennym przysłużyła się wielce miastu Lesznu i regionowi. Wychowała i przygotowała do trudnego zawodu nauczycielskiego szereg pokoleń tutejszej młodzieży. Była dla swych uczennic wzorem prawdziwego pedagoga – można przeczytać.

Książka wydana została pod patronatem Prezydenta Miasta Leszna Łukasza Borowiaka. Dzisiaj jej świeżutki egzemplarz trafił do autora. Stanisław Jędraś ma więc podwójną, a nawet potrójną okazję do świętowania. Oprócz nowej publikacji, która zasiliła jego bogaty dorobek, obchodzi swoje 95. urodziny, a także imieniny. Dziękujemy, gratulujemy, doceniamy. Życzymy jeszcze wielu twórczych lat i kolejnych ciekawych książek, poszerzających naszą wiedzę o regionie.