Aktualności Dodano: 11 października 2020

Opowieść o Tyrmandzie

Data rozpoczęcia: 2020-10-11
Data zakonczenia:

10 października 2020 r. odbyło się spotkanie pn. Opowieść o Tyrmandzie, prowadzone przez Andrzeja Winiszewskiego, Dziennikarza Muzycznego w Polskim Radio Zachód. 
 
Tyrmand nie był muzykiem i nie posiadał muzycznych zdolności, podobno nie miał też najlepszego słuchu. Dzięki znajomości języka orientował się w anglojęzycznej prasie i wydawnictwach książkowych. Posądzano go zresztą o to, że jego książka „U brzegów jazzu” jest kopią zachodnich wydawnictw i poglądów zagranicznych autorów. Jazz szybko przestał pasjonować Tyrmanda. W latach 60. zajął się on na poważnie literaturą i to z tej twórczej działalności jest dziś najbardziej znany. Jazzem nie interesował się także po wyjeździe z Polski do Stanów Zjednoczonych w roku 1966. Nie zmienia to jednak faktu, że początki ruchu jazzowego w Polsce zapoczątkowane sopockimi festiwalami w połowie lat 50. to w ogromnej mierze dzieło Tyrmanda. To czy jazz był dla niego z potrzeby chwili spektakularną formą protestu czy też szczerą życiową pasją, nie ma tu już nawet wielkiego znaczenia. Bo to czego dokonał Tyrmand i co zrobił dla polskiego jazzu uprawnia w pełni do twierdzenia, że to On wymyślił jazz w Polsce.
 
Spotkanie jest częścią projektu realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie pn. "Biblioteka Jazzu" dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Programu Partnerstwo dla Książki.
 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.