Aktualności Dodano: 29 Października 2020

Otwarcie wystawy "Literackie postaci wychodzą z książek"

Data rozpoczęcia: 2020-10-29

Projekt „Literackie postacie wychodzą z książek” narodził się w głowie Beaty Raburskiej - leszczyńskiego fotografa specjalizującego się w zdjęciach kreacyjnych. Inicjatywę rozwinięto podczas rozmów członków Leszczyńskiego Klubu Fotograficznego działającego w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie. Wówczas leszczyńscy fotograficy skupieni w klubie podjęli próbę, aby za pomocą aparatu fotograficznego spróbować dokonać interpretacji treści zawartych w polskich dziełach literackich.

Zadanie to realizowano przez blisko sześć miesięcy. Uczestnicy wybierali jeden z dwunastu utworów literackich i samodzielnie dokonywali jego twórczego przekształcenia na formę obrazową. Czynili to w rozmaity sposób: od zdjęć minimalistycznych, wykonywanych przy świetle dziennym, aż po skomplikowane ujęcia, do których rekwizyty drukowano na drukarce 3D. Były także sceny batalistyczne, w których realizacji pomagały grupy rekonstrukcyjne.

W wyniku tych działań powstał cykl dwunastu serii zdjęć, będących przełożeniem słowa na język obrazu. Wydaje nam się, że obraz jest o wiele bardziej skomplikowany w odbiorze niż słowo. Zawiera znacznie większe pokłady interpretacyjne, często ukryte w - na pozór niewiele znaczących - szczegółach. Dodatkową płaszczyzną znaczeniową jest dobór koloru, kompozycja obrazu. Wszystko to sprawia, że utwór literacki pokazany poprzez cykl skomponowanych wrażliwością twórcy obrazów nabiera zupełnie nowego znaczenia. W wyniku prac nad projektem powstało blisko 100 fotografii. Zaskakująca jest rozmaitość podejścia fotografików do interpretacji utworów literackich. Dla jednych była to praca o charakterze ilustracyjnym, dla innych - wyjście poza zakres treści utworu i nadanie im o wiele szerszego, obrazowego znaczenia.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2020.