Aktualności Dodano: 11 maja 2018

Pierwsza na świecie Cyfrowa Biblioteka Żużlowa

Data rozpoczęcia: 2018-05-11

Czwartkowe popołudnie w bibliotece upłynęło pod znakiem żużla. Jako pierwszą zaprezentowano ekspozycję poświęconą 80-leciu sportu żużlowego w Lesznie w obiektywie trzech reporterów: Edwarda Baldysa, Piotra Markowiaka i Rafała Paszka. Następnie otwarto pierwszą na świecie Cyfrową Bibliotekę Żużlową, która jest już dostępna dla naszych czytelników.

Wystawa prezentuje spojrzenie na sport żużlowy w Lesznie obiektywem trzech leszczyńskich fotoreporterów. Wystawa wplata się w tegoroczne obchody 80-lecia tej dyscypliny w naszym mieście, ale z oczywistych względów nie obejmuje swoim zasięgiem całej osiemdziesięcioletniej historii, a nieco więcej niż połowę tej pięknej rocznicy. Można na niej zobaczyć bowiem zdjęcia wykonane w okresie od początku lat siedemdziesiątych, aż po ubiegłoroczny sezon.

Każdy z autorów prezentowanych fotografii zaczynał swoją przygodę ze sportem żużlowym w nieco innym okresie, każdy z nich ma też do żużla inne podejście, a co za tym idzie, także inne tytułowe spojrzenie na czarny sport.

Ze względu na ogromny dorobek fotograficzny całej trójki, na ekspozycji pojawić się  mogła jedynie mikroskopijna jego część. Przyznać trzeba, że wybranie zdjęć do zaprezentowania ich na wystawie było zadaniem bardzo niewdzięcznym i niezwykle trudnym, zrezygnować trzeba było z wielu wspaniałych ujęć. Tak naprawdę każdy z autorów mógłby samodzielnie zaopatrzyć w swoje zbiory co najmniej kilka takich wystaw.

Zaprezentowane fotografie pozwolą na wędrówkę przez mniej więcej półwiecze sportu żużlowego w Lesznie. Starszym sympatykom pewnie przypomną dość odległe już czasy, młodsi zobaczyć mogą, jak żużel wyglądał kiedyś, jak się zmieniał, a do porównania niech posłużą zdjęcia „najmłodsze”, z ubiegłego, mistrzowskiego dla Unii Leszno, sezonu.

Żużlowa Biblioteka Cyfrowa jest częścią Leszczyńskiej Biblioteki Cyfrowej, która powstała dzięki dofinansowaniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego w 2017 r. Biblioteka obsługiwana jest przez najnowocześniejsza platformę do tworzenia bibliotek cyfrowych dLibra, stworzoną przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
W tej chwili w Żużlowej Bibliotece Cyfrowej znajdują się 34 publikacje dotyczące sportu żużlowego - to łącznie ponad 7000 stron tekstu, kilkaset unikalnych fotografii, informacje dotyczące zawodników żużlowych, punktacje meczów żużlowych. Cyfrowa Biblioteka Żużlowa będzie w przyszłości wzbogacana i uzupełniana kolejnymi publikacjami oraz materiałami video i audio.

Cyfrowa Biblioteka Żużlowa znajduje się pod tym linkiem