Aktualności Dodano: 17 Września 2020

Pokaz filmu "Marsz Wyzwolicieli"

Data rozpoczęcia: 2020-09-09
Data zakonczenia:

17 września 1939 roku Armia Czerwona, bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny, wkroczyła na terytorium Rzeczypospolitej. Napaść stanowiła część tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Rosja. Był to jeden z najbardziej dramatycznych momentów w dziejach naszej ojczyzny, prowadzący w efekcie do czwartego rozbioru Polski. W rocznicę napaści sowieckiej zapraszamy na godz. 17:00 do Biblioteki Ratuszowej, gdzie odbędzie się pokaz filmu Grzegorza Brauna „Marsz Wyzwolicieli”.

Jeśli Hitler był ludożercą, to nie oznacza, że Stalin był wegetarianinem. To Stalin szykował II wojnę światową. Całe życie, krok po kroczku, tworzył takie sytuacje, aby wybuchła II wojna światowa – brzmi teza Wiktora Suworowa, pisarza, historyka, byłego oficera sowieckiego wywiadu wojskowego GRU, narratora filmu. Dla nich pokój i wojna to instrumenty. To dwie ręce mordercy. I oni wykorzystali wojnę i pokój do jednego. Dla ustanowienia światowego panowania – stwierdza Suworow.

Film dokumentalny „Marsz Wyzwolicieli” Grzegorza Brauna z 2009 r. jest kontynuacją tematu podjętego w „Defiladzie zwycięzców”. Przybliżając życie codzienne mieszkańców Rosji pod rządami Stalina, reżyser poszukuje prawdy na temat genezy II wojny światowej. Mówi o roli Związku Sowieckiego w rozpętaniu najkrwawszego konfliktu w historii i faktycznych powodach klęski Armii Czerwonej w starciu z Niemcami w 1941 r. Pokazuje, że wkroczenie Armii Czerwonej na wschodnie terytorium Polski miało stanowić preludium do ataku na Zachód, a następnie rozlania się komunizmu na całą Europę.

Dokument kończy wystąpienie Dmitrija Miedwiediewa z 2009 r., w którym prezydent Rosji zapowiadał stanowczą walkę z rewizjonizmem w historii, a zwłaszcza ściganie wszelkich prób umniejszania wkładu Związku Radzieckiego w zwycięstwo nad faszyzmem.

W filmie wykorzystano relacje świadków historii, archiwalia filmowe i fotograficzne. 

 

MAGDA KACZMARSKA

 

__________________________________________

                        

„MARSZ WYZWOLICIELI” (56 minut)

scenariusz i reżyseria: Grzegorz Braun

zdjęcia: Andrzej Adamczak, Grzegorz Ruzik, Józef Szymura

montaż: Aleksandra Gruziel psm

udźwiękowienie: Kamil Sajewicz

produkcja: TVP S.A. 2009