Aktualności Dodano: 01 września 2020

Polski początek światowego konfliktu. Dziś wybuchła II wojna światowa

Data rozpoczęcia: 2020-09-01
Data zakonczenia:

Pierwsze bomby spadły na Wieluń, kilka minut później Niemcy uderzyli na Westerplatte. Trudno było wówczas przypuszczać, że konflikt, który rozpoczął się w tych miejscach, potrwa prawie 6 lat. W chwili kiedy czytacie te słowa, 81 lat temu było już po pierwszych atakach na polskie pozycje.

Dla współczesnego pokolenia II wojna światowa to tylko odległa historia. Jednak dla wciąż żyjących 80- czy 90-latków to był dramat. Niektórzy z nich, będąc kilkuletnimi dziećmi, zapamiętali trudne rozmowy rodziców. Były to dyskusje zgoła inne od dzisiejszych – strach o życie, obawa o to, czy będzie co jeść, w końcu o to, czy wychodząc z domu, uda się do niego szczęśliwie powrócić.

II wojna należała do najbardziej krwawych konfliktów XX wieku. Zginęło w nim 46 milionów żołnierzy i cywilów. Konflikt trwał 2174 dni, rozpoczynając się we wrześniu 1939 roku w Polsce, a kończąc w Japonii w sierpniu 1945 roku.

O wojnie wspomnieliśmy krótko w statystyce. Ale trzeba pamiętać, że za tymi wielkimi liczbami kryją się ludzie. Każdy człowiek to inna historia i niejednokrotnie wielki dramat. Suma tych dramatów jest tym, co najbardziej przeraża w II wojnie światowej.

Ale w tym konflikcie ważne jest jeszcze jedno  – że za milionami istnień, które zniknęły, stoi jeden człowiek – Adolf Hitler. Jego koncepcja partii narodowosocjalistycznej wsparta działaniami propagandowymi wyniosła go na piedestał, a w 1933 roku pozwoliła mu zdobyć pełnię władzy. Dojście na szczyt zajęło mu raptem kilka lat.

Temat II wojny światowej jest skomplikowany i przybiera różne odcienie. Warto go zgłębić, korzystając z literatury dostępnej na przykład w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie. Biblioteka ma obszerny księgozbiór, pozwalający przyjrzeć się różnym aspektom konfliktu. Warto sięgnąć po te pozycje chociażby po to, aby zdać sobie sprawę, że podobne wydarzenia nigdy więcej nie powinny mieć miejsca.

Książki dostępne na półkach oznaczonych sygnaturą 94(100) "1939/1945"

ŁUKASZ DOMAGAŁA

 

Bibliografia:

Allan Bullock, Hitler. Studium tyranii, Warszawa 1997

Martin Gilbert, Druga wojna światowa, Poznań 2000