Aktualności Dodano: 31 lipca 2020

Powstanie Warszawskie

Data rozpoczęcia: 2020-07-31
Data zakonczenia:

„Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy”. 

Heinrich Himmler – SS-Reichsführer nadzorujący pacyfikację Warszawy w 1944 roku

 

Powstanie Warszawskie  1 sierpnia 1944 rok

 

„1 sierpnia 1944 r. Armia Krajowa miała w mieście zaprzysiężonych około 50 tysięcy osób. W ogromnym stopniu byli to ludzie młodzi lub bardzo młodzi. Głównie inteligenci, absolwenci podziemnych gimnazjów i liceów warszawskich, studenci, związani w czasie okupacji z akowskim podziemiem, bardzo często członkowie konspiracyjnego harcerstwa”.

17.00, godzina „W” – 1 sierpnia 1944 roku w okupowanej przez Niemców Warszawie wybucha powstanie – największy zryw niepodległościowy w ogarniętej wojną Europie. Wyznaczone oddziały powstańcze zajmują strategiczne obiekty we wszystkich dzielnicach Warszawy, w której stacjonuje wtedy ponad 16 tysięcy niemieckich żołnierzy. Rozpoczyna się nierówna walka, która potrwa 63 dni, 150 tysięcy powstańców zginie, setki mieszkańców zostaną wypędzonych, a miasto ulegnie zagładzie.

 

Źródło:
Jerzy Kirchmayer, Powstanie Warszawskie, Warszawa 1978.
HYPERLINK "https://gazetastoleczna.atavist.com/powstanie-warszawskie" [dostęp 31.07.2020].

 

Prezentowane tytuły i wiele innych poświęconych tematyce Powstania Warszawskiego znajdują się w naszym księgozbiorze. Zachęcamy do poszukiwań na bibliotecznych regałach i życzymy lektur pełnych wrażeń i emocji.