Aktualności Dodano: 26 sierpnia 2020

„Prekursor najśmielszych eksperymentów”

Data rozpoczęcia: 2020-08-26
Data zakonczenia:


Jest trzech Polaków znanych dziś w literaturze, którzy nie piszą nic po polsku.

Conrad w Anglii (ma talent)

Przybyzewsky (!) w Niemczech.

I ja we Francji.

Guillaume Apollinaire

 

 

 

Guillaume Apollinaire (26.08.1880 – 9.11.1918)

140. rocznica urodzin jednego z największych poetyckich nowatorów XX wieku, prozaika, krytyka sztuki

 

 

Nikt bardziej niż Apollinaire nie zasługuje na tytuł ojca nowoczesnej poezji francuskiej - pisał wybitny badacz literatury Jerzy Kwiatkowski, podkreślając jednocześnie ogromny wpływ Apollinaire’a na literaturę europejską. Autor Wzgórz należy do tych nielicznych światowych poetów, którzy istnieją wyraźnie również w polskiej świadomości. Wpływ na to miało zapewne nie do końca jasne, ale z pewnością polskie pochodzenie. Faktycznie nazywał się Wilhelm Apolinary Kostrowicki, a jego matką była Angelika Kostrowicka. Dojrzałe lata spędził w Paryżu, gdzie uczestniczył w życiu bohemy, przyjaźnił się z Picassem. Zmarł przedwcześnie na grypę „hiszpankę”.

Jego śmiała i przełomowa twórczość zachwyca oryginalnością. Apollinaire z pewnością należy do najbardziej „melodyjnych” poetów XX wieku. Był prekursorem kierunków awangardowych, ko­ja­rzo­ny za­rów­no z ku­bi­zmem, jak i fo­wi­zmem. Naj­czę­ściej jed­nak okre­śla się go mia­nem przed­sta­wi­cie­la surre­ali­zmu, któ­ry to ter­min sam stworzył.

 

Był na wskroś poetą. Chciał, by jego wiersze podobały się, by zaskakiwały czytelnika, by szokowały go, były dla niego olśnieniem. Dlatego stale zmieniał środki wyrazu, efekty, konwencje. Dlatego lubił przybierać maski, bywał wyszukany i dziwaczny. Dlatego uwielbiał tajemniczość: alegoryczno-symboliczną w okresie „Alkoholi”, hermetyczno-„nowoczesną” w okresie „Kaligramów”. Dlatego stale poszukiwał nowych sposobów poetyckiego oddziaływania. Paradoksalnie rzecz upraszczając, powiedzieć można: i dlatego został największym nowatorem w poezji XX wieku. (…)

Jerzy Kwiatkowski

  

Utwory Guillaume Apollinaire’a oraz książki poświęcone jego życiu i twórczości znajdują się w księgozbiorze biblioteki. Zapraszamy do wypożyczeń. 

 

 

 

 

Źródło:

Guillaume Apollinaire, Wybór poezji, oprac. Jerzy Kwiatkowski, Kraków 1975.