Aktualności Dodano: 07 lutego 2020

Promocja albumu o gen. Józefie Dowborze-Muśnickim

Data rozpoczęcia: 2020-02-07
Data zakonczenia:

W Bibliotece Ratuszowej odbyło się spotkanie z Rafałem Sierchułą i Wojciechem Jerzym Muszyńskim, autorami albumu Józef Dowbor-Muśnicki (1867-1937). W trakcie spotkania można było nabyć album z podpisami autorów w cenie 43 zł. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu Przystanek Historia współorganizowanego z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu.

Autorzy przedstawili sylwetkę gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego, twórcy I Korpusu Polskiego w Rosji oraz dzieje jego żołnierzy tzw. dowborczyków. Szczególnie wiele uwagi poświęcono jego roli w budowie Armii Wielkopolskiej w okresie Powstania Wielkopolskiego. Wieczór zakończyła żywa dyskusja dotycząca upamiętnienia Dowbora-Muśnickiego w Poznaniu i innych miastach Polski.

Album przedstawia życie i dokonania generała Józefa Dowbora-Muśnickiego (1867–1937), twórcy Legionu Polskiego w czasie I wojny światowej, a potem dowódcy Powstania Wielkopolskiego. Zawiera ponad 260 zdjęć, część  z nich jest publikowana po raz pierwszy. Projekt graficzny wykonała Elżbieta Waga-Krajewska.