Aktualności Dodano: 03 października 2019

Promocja książki Damiana Małeckiego

Data rozpoczęcia: 2019-10-21 18:00
Data zakonczenia: 2019-10-21 20:00

Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie zaprasza na promocję najnowszej książki Damiana Małeckiego pt. "Szkoła życia. Mieczysław Opatrny 1893-1939", która odbędzie się 21 października br., dokładnie w 80. rocznicę śmierci bohatera publikacji. Początek o godz. 18:00 w Bibliotece Ratuszowej. Spotkanie poprowadzi Damian Szymczak.

Autor przybliża losy jednego z najważniejszych działaczy międzywojennego Leszna - Mieczysława Opatrnego, doktora prawa, adwokata, działacza wielu organizacji, popularyzatora wiedzy, historyka i publicysty, a także burmistrza, który wywarł ogromny wpływ na życie Leszna. Bez wątpienia pozostaje jedną z najważniejszych postaci tego okresu. Jego zasługi podkreśla tragiczna śmierć w 1939 r.

Mieczysław Jerzy Opatrny należy do grona dwudziestu obywateli naszego miasta, którzy stali się pierwszymi ofiarami niemieckiej okupacji. Ich zasługi, choć powszechnie znane, nie zostały jeszcze opracowane. Żadna z rozstrzelanych wtedy osób nie doczekała się do dzisiaj opracowania dotyczącego swojego życia. Autor niniejszej publikacji ma nadzieję, że opracowanie to jest pierwszą z wielu publikacji, które w niedalekiej przyszłości zostaną poświęcone kolejnym postaciom z grona 20 rozstrze-lanych wybitnych przedstawicieli Miasta Leszna w egzekucji niemieckiej przeprowadzonej 21 października 1939 r. w Lesznie.

(…) Niniejsze opracowanie jest hołdem dla Mieczysława Jerzego Opatrnego i ludzi jego pokolenia, którzy własnymi siłami walczyli i budowali niepodległą Polskę.

Damian Małecki – historyk, publicysta, działacz społeczny, autor artykułów  naukowych i popularnonaukowych. Absolwent PWSZ w Lesznie,  UJ w Krakowie,  UAM  w Poznaniu. Obecnie doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest założycielem i prezesem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Lesznie, prezesem Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce oraz redaktorem naczelnym portalu wSokole.pl.