Aktualności Dodano: 09 września 2019

Promocja książki Damiana Szymczaka

Data rozpoczęcia: 2019-09-09
Data zakonczenia:

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lesznie odbyła się promocja książki Damiana Szymczaka pt. "Kazimierz Wiśniewski - ostatni przedwojenny komendant Policji w Lesznie". Jest to kolejna pozycja autora z leszczyńskiej serii Cives Nostri, podejmującej temat życia i działalności najwybitniejszych obywateli Leszna okresu międzywojennego. W trakcie spotkania autor przedstawił specyfikę pracy leszczyńskiej Policji w okresie międzywojennym. Opowiedział też o losach jej ostatniego komendanta miejskiego. Wiele uwagi poświęcił ówczesnej przęstępczości oraz kwestiom politycznym, które odgrywały nie mniejszą rolę w pracy policjanta. Mogliśmy się także dowiedzieć, że większa część książki została napisana w oparciu o raporty policyjnego, które do dzisiaj znajdują się w Archiwum Państwowym w Lesznie.

Komisarz Kazimierz Wiśniewski, ostatni przedwojenny komendant powiatowy policji w Lesznie. Damian Szymczak tym razem pisze o dawnym szefie leszczyńskich policjantów. Jak stwierdził, jest on najmniej znany lub w ogóle nieznany, ze wszystkich ważnych postaci przedwojennego Leszna. To akurat nie dziwi, ponieważ rodzaj wykonywanej pracy powoduje, że policjanci stoją nieco z boku najważniejszych wydarzeń. Najnowsza książka Szymczaka podejmuje temat czasów nieodległych, ale jednak zupełnie innych od naszych obecnych. Autor pisze o tym, w jaki sposób pełnił wtedy swoją służbę komendant Wiśniewski. Z książki dowiemy się także jak żyli nasi przodkowie, a także dlaczego nasi przodkowie żyli inaczej niż my.

Damian Szymczak to leszczyński dziennikarz, regionalista, autor książek i artykułów poświęconych m.in. dziejom Leszna i ziemi leszczyńskiej. Autor to pasjonat przede wszystkim historii okresu międzywojennego.