Aktualności Dodano: 11 stycznia 2018

Otwarcie wystawy o dr. Bronisławie Świderskim

Data rozpoczęcia: 2018-01-22 12.00
Data zakonczenia: 2018-01-22 14.00

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie serdecznie zaprasza otwarcie wystawy poświęconej dr. Bronisławowi Świderskiemu, która odbędzie się 22 stycznia o godz. 12:00 w Galerii Dworcowej.

Jednym z najbardziej znanych mieszkańców Leszna w pierwszej połowie bieżącego stulecia ( XX w. – przp. red. ) był Bronisław Świderski, doktor medycyny, społecznik i regionalista. Urodził się 25 listopada 1873 roku w Jarocinie, był synem Rocha i Pelagii z Woźnickich. Ojciec jak czytamy w ocalałym życiorysie skreślonym ręką dr Świderskiego – pracował jako „nauczyciel głuchoniemych i szkoły powszechnej ”. Średnie wykształcenie zdobył Bronisław w Ostrowie Wielkopolskim, kończąc w 1895 r. tamtejsze gimnazjum. Studiował medycynę na uniwersytetach w Berlinie, Strasburgu, Wrocławiu, Heidelbergu Giessen. Skończył studia w 1899 r., zdając egzamin państwowy na uniwersytecie heidelberskim, a w lutym 1900 r. doktoryzował się w tejże uczelni. W tym samym roku przybył do Leszna, gdzie zamieszkał i prowadził praktykę lekarską. Ożenił się z Julią z Kowalików; miał z nią czworo dzieci; Bronisława, Irenę, Janinę i Eugeniusza.