Aktualności Dodano: 12 października 2020

Redaktor, który postawił na literaturę

Data rozpoczęcia: 2020-10-12
Data zakonczenia:

W wieku 33 lat zmarł Maksymilian Szymański, jeden z dawnych redaktorów „Przyjaciela Ludu”. Pismo prowadził zaledwie przez dwa lata. Wspominamy go, gdyż w poniedziałek, 12 października, przypada 205. rocznica jego urodzin.

Maksymilian Szymański urodził się 12 października 1815 roku w Rogoźnie koło Poznania. Ukończył Gimnazjum Marii Magdaleny w stolicy Wielkopolski, a później uniwersytet w Berlinie. W Lesznie w gimnazjum uczył języka polskiego.

Wykład literatury polskiej i niemieckiej profesorów Szymańskiego i Olawskiego (…) zajął słuchaczy i dowiódł, jak uczniowie z niego korzystać powinni – taki zapisek z posiedzenia wydziału literackiego Kasyna Gostyńskiego opublikowano na łamach wydawanego w Lesznie „Przewodnika Rolniczo-Przemysłowego”. Był on nawiązaniem do raportu o egzaminie klas wyższych leszczyńskiego gimnazjum, a profesor Szymański, o którym mowa w notatce z 1842 roku, został później redaktorem „Przyjaciela Ludu”.

Pismem zaczął kierować w 1846 roku, obejmując redakcję po Józefie Łukaszewiczu. Postanowił wtedy zmienić charakter pisma, przesuwając środek ciężkości z historii na literaturę. Swoim działaniem nawiązał do sposobu prowadzenia „Przyjaciela Ludu” przez jego pierwszego redaktora – Jana Poplińskiego.

Szymański redagował periodyk zaledwie przez dwa lata. Ostatni numer pod jego przewodnictwem ukazał się w czerwcu 1848 roku. Zmarł 19 września 1848 roku, mając zaledwie 33 lata.

Śmierć Maksymiliana Szymańskiego była dotkliwą stratą dla leszczyńskiego gimnazjum, gdzie przez najbliższe półtora roku nie było komu uczyć języka polskiego w klasach wyższych, jak i dla „Przyjaciela Ludu”, gdyż załamały się starania o skierowanie pisma na zmienione tory – tak o dawnym redaktorze na łamach tego samego pisma, choć półtora wieku później, napisała jedna z autorek, Anna Żalik. Jest ono dostępne w Leszczyńskiej Bibliotece Cyfrowej.

Łukasz Domagała